• 2013-09-28

Ewa Wilczyńska i Malarze Sobotni w Space Gallery

Od 27 września w Space Gallery w Krakowie można oglądać wystawę prac Ewy Wilczyńskiej i grupy Malarze Sobotni (Barbara Fryzeł, Ewa Szaflarska, Michał Turała).

Ewa Wilczyńska, „Drzewa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Wilczyńska, „Drzewa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekonomistka, slawistka i fizyk postanowili nauczyć się malarstwa. Spotkali profesjonalną malarkę, która udzielała im lekcji. Tworzyli w sobotnie przedpołudnia przy lampce wina w atelier z widokiem na klasztor misjonarzy.

Te niecodzienne warsztaty są prowadzone pod egidą Fundacji Art & Space od 2011 roku z inicjatywy Barbary Zambrzyckiej-Śliwy i Anny Samek. Wyjątkowymi ludźmi, którzy postanowili w przerwach od obowiązków zawodowych wyrażać się pędzlem są Barbara Fryzeł, Ewa Szaflarska i Michał Turała. Ich mentorką wprowadzającą ich w arkana sztuki malarskiej jest Ewa Wilczyńska, absolwentka krakowskiego ASP, uczennica Czesława Rzepińskiego.

Twórcy z Basztowej sami nadali sobie miano Malarzy Sobotnich. Mike Birbiglia, nowojorski pisarz, lubi powtarzać, że sobota jest najlepsza dla pisarzy, bo wtedy inni ludzie mają plany. Jak widać, szósty dzień tygodnia służy również malarzom.

W odniesieniu do artystów, którzy zaczynają późno swoją przygodę ze sztuką, wielu krytyków sięga po Jeana Dubuffeta i skonstruowane przez niego w latach 40. XX wieku pojęcie art brut. Posłużyli się nim Izabela Kowalczyk i Barbara Bańda komentując prace Genowefy Magiery, która zasłynęła toruńską wystawą Zwierzęta idą do nieba w 2011 roku. Pokaz Magiery był debiutem twórczyni, która po raz pierwszy sięgnęła po pędzel w wieku 89 lat. Jej dzieła natychmiast wywołały ożywioną dyskusję na temat pozycji osób późno rozpoczynających karierę plastyka. Sobotni Malarze czerpią inspirację z takich odważnie wchodzących na arenę świata sztuki jednostek i przywołują podobny przykład Profesor Czyżewskiej z Częstochowy, która jako emerytowany wykładowca matematyki zamieniła arkusze z wyliczeniami na płótno. (…)

Sztuka pozwoliła Malarzom Sobotnim poszerzyć swoje horyzonty i dogłębniej doświadczyć materii, z którą obcują na co dzień – nie bez przyczyny ekonomistka sięga po abstrakcję geometryczną, a fizyk po zdjęcia kosmosu. Sobotni Malarze prezentują owoc swoich dwuletnich warsztatów, licząc, że zachęcą innych do wstąpienia w ich szeregi. (…)

Robert Domżalski, kurator wystawy

Ewa Wilczyńska i grupa Malarze Sobotni (Barbara Fryzeł, Ewa Szaflarska, Michał Turała)
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 17.30
Wystawa potrwa do 5 października 2013 roku
Space Gallery
ul. Św. Marka 7
Kraków

Dodaj komentarz