Ruszył konkurs Komiks wierszem w trybie żeńskim

Można już rezerwować wiersze na 2. edycję konkursu Biura Literackiego Komiks wierszem. Prace należy nadsyłać do 1 grudnia. Laureaci zostaną wyłonieni podczas Portu Literackiego w kwietniu 2014 roku.

„Komiks wierszem w trybie żeńskim” – baner (źródło: materiały prasowe)

„Komiks wierszem w trybie żeńskim” – baner (źródło: materiały prasowe)

Ile wspólnego ma wizualny rytm komiksu z linijkami wiersza? Na ile współczesny wiersz koncentruje się na grze słów, a na ile na sugestywnych obrazach? Czy słowo potrafi stworzyć formę ikoniczną, a obraz umie wchodzić w dialog ze słowem? Jak dalece zmieni się wiersz pod wpływem komiksowej ilustracji?

Na te i na inne pytania ponownie próbuje odpowiedzieć 2. edycja konkursu Komiks wierszem Biura Literackiego, do udziału w której zaproszeni są graficy, rysownicy i malarze, profesjonaliści i amatorzy z Polski i zagranicy. Wydarzenie towarzyszy 19. edycji Europejskiego Portu Literackiego Wrocław, zaplanowanej na kwiecień 2014 roku.

Rysownicy mają do swojej dyspozycji Bank 100 wierszy, których autorskiego wyboru dokonał Marcin Sendecki, kierując się kluczem trybu żeńskiego, czyli poszukiwaniem pierwiastka kobiecego we współczesnej polskiej poezji. Przeciwwagą dla Komiksu wierszem w trybie żeńskim jest organizowany równolegle konkurs Nakręć wiersz w trybie męskim.

Pula nagród w 2. edycji konkursu wyniesie 10 tysięcy złotych, a najlepsze z prac opublikowane zostaną w specjalnym almanachu. Nadesłane realizacje oceni jury w składzie: Sebastian Frąckiewicz (krytyk i znawca popkultury), Marta Ignerska (graficzka i ilustratorka), Krzysztof Ostrowski (rysownik i twórca komiksów), Marcin Sendecki (poeta i tłumacz).

Prace konkursowe (od 2 do 4 stron w formacie A4), po wcześniejszej rezerwacji wiersza i zgłoszeniu udziału, należy złożyć do 1 grudnia.

Laureatów konkursów poznamy na festiwalowej prezentacji finalistów podczas 19. edycji Europejskiego Portu Literackiego w kwietniu 2014 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Komiks wierszem w trybie żeńskim
Termin nadsyłania prac: 1 grudnia 2013 roku

Dodaj komentarz