• 2013-09-28

Modzelewski otwiera pracowniane teczki w Salonie Akademii

Od 7 października w Salonie Akademii ASP w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Modzelewskiego pt. Stare papiery.

Jarosław Modzelewski, „Dwaj mężczyźni”, 1985, węgiel, szary papier, wł. autora (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, „Dwaj mężczyźni”, 1985, węgiel, szary papier, wł. autora (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stare papiery to wystawa prezentująca powstałe 30 lat temu prace Jarosława Modzelewskiego. Autor, kojarzony głównie z malarstwem na płótnie, odkrywa przed nami wydobyte z pracownianych teczek szkice, gwasze i szablony, które posłużyły mu do namalowania kultowych obrazów Szturmujące delfiny (1981) czy Bieg czerwonych ludzi (1983). Zgromadzone na wystawie oszczędne w formie prace, sprawiają wrażenie osobistych komentarzy artysty do skomplikowanej polskiej rzeczywistości początku lat osiemdziesiątych.

Wśród nich cykl rysunków kryptopolitycznych pochodzący z pierwszej indywidualnej wystawy Modzelewskiego w grudniu 1981 roku w warszawskiej Galerii Sztuki Współczesnej w Staromiejskim Domu Kultury (dawniej Galeria Krzywego Koła, obecnie Galeria Promocyjna). Rysunki przedstawiające emblematy: rodła, gwiazdy pięcioramiennej, gwiazdy Dawida czy swastyki były echem obrazów dyplomowych, powstałych w pracowni malarstwa Stefana Gierowskiego na warszawskiej ASP w 1980 roku.

Zebrane w Salonie Akademii prace nie były dotąd eksponowane w takim zestawie. Stanowią przekrój stylistyk w twórczości Modzelewskiego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Przedstawiają autora jako wnikliwego obserwatora otaczającej go rzeczywistości, komentowanej rysunkami kryptopolitycznymi i lirycznymi portretami poety wyklętego, który uosabiał tęsknotę XIX-wiecznej Europy za antycznym porządkiem świata i reprezentowanym przez niego systemem wartości.

Wystawa Stare papiery miała premierę w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w marcu 2013 roku.

Krzysztof Morcinek, kurator wystawy

Jarosław Modzelewski, Stare papiery
Wernisaż: 7 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2013 roku
Salon Akademii, ASP w Warszawie
Pałac Czapskich – Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz