• 2013-09-28

Pierwszy w Polsce Festiwal Chaplina rusza na warszawskim Bródnie

28 września na warszawskim Bródnie rusza pierwszy w Polsce Festiwal Chaplina. Impreza potrwa do 27 października, a realizowana jest przez warszawskie kino Świt w ramach projektu Bródno kocha kino.

Festiwal Chaplina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Chaplina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem Festiwalu jest zainteresowanie sztuką filmową najmłodszych mieszkańców Warszawy poprzez przybliżenie im postaci Charliego Chaplina oraz umożliwienie rodzinnego oglądania filmów. W czasie przeglądu dojdzie w sumie do piętnastu pokazów, w tym w tak niecodziennych miejscach jak na ścianie bloku czy na klatce schodowej.

Festiwal rozpocznie się 28 września o godz. 20.00 pokazem filmu Cyrk na ścianie bloku przy ul. Nieszawskiej 2 na Bródnie – to w ramach projektu Pawła Sky’a Kino na b(l)oku. Będzie to pierwsza publiczna projekcja tego filmu w Polsce w nowej zremasterowanej wersji. Widzowie Festiwalu zobaczą Cyrk przedpremierowo – film do kin trafi dopiero 18 października.
Pokazy filmów Chaplina będą odbywały się w Niezależnym Kinie Klatka przy ul. Krasnobrodzkiej 13,w Czytelni Naukowej przy ulicy św. Wincentego 85 oraz na Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie, a przede wszystkim w kinie Świt przy ul. Wysockiego 11.

Dystrybutorem cyklu filmów Charliego Chaplina w nowych cyfrowych wersjach jest Art-House. Do kin trafiły już Światła wielkiego miasta i Dzisiejsze czasy. Kolejne tytuły pojawią się jesienią. Oprócz Cyrku będzie można zobaczyć Światła rampy (8 listopada) i Pana Verdoux (6 grudnia). W przyszłym roku przypada setna rocznica narodzin postaci wiecznego Trampa. W 2014 roku Chaplin obchodziłby 125 urodziny.

W czasie trwania bródnowskiego Festiwalu Charliego Chaplina odbędzie się wiele interesujących wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będzie rodzinna gra miejska Chaplin na Bródnie. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż przed wojną na Bródnie funkcjonowały aż trzy kina, z których najbardziej prestiżowym i reprezentacyjnym było kino Klub. Według świadectw żyjących mieszkańców pamiętających przedwojenne czasy w kinie pokazywane były amerykańskie komedie, na przykład filmy z Flipem i Flapem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przypuszczać, iż w kinie Klub pokazywano też filmy Chaplina. Rodzinna gra miejska ma być rodzajem zabawy z historią i zarazem okazją do zapoznania się z miejscami związanymi z kulturą na przedwojennym Bródnie i z samym starym Bródnem.

Innym ciekawym wydarzeniem będą zawody dla uczniów szkół podstawowych w edukacyjną grę filmową Nieśmiertelne kadry: Charlie Chaplin. Grę będzie można pobrać ze strony internetowej Festiwalu i spokojnie zapoznać się z nią w zaciszu domowym, aby potem w Świcie zmierzyć się w nią z innymi graczami. Dla trzech pierwszych rodzin, które ukończą grę miejską oraz dla trójki zwycięzców w edukacyjnej grze filmowej Dom Kultury Świt przygotował bezpłatne półroczne indeksy, pozwalające na udział jednego dziecka w zajęciach Uniwersytetu Dzieci, działającego w Świcie.

Wszyscy mieszkańcy Warszawy, a szczególnie Bródna i Targówka zaproszeni są też do udziału w happeningu Ludzie w melonikach. W ustalonym czasie przed domem Kultury Świt powinno pojawić jak najwięcej osób mających na głowie chaplinowski melonik. Prosta instrukcję wykonania takiego melonika będzie można pobrać ze strony Festiwalu. Z bardziej tradycyjnych wydarzeń warto też zwrócić uwagę na wystawę fotosów z filmów Chaplina, którą będzie można obejrzeć w holu kina Świt.

Festiwal Chaplina wedle intencji organizatorów ma przyczynić się do zapoznania się jak największej liczby młodych widzów z postacią nieśmiertelnego Trampa w meloniku, które wszystkie swe niełatwe życiowe perypetie znosił z uśmiechem i nieustającą pogodą ducha.

Festiwal Chaplina
28 września – 27 października 2013 r.
Bródno
Warszawa

Dodaj komentarz