• 2013-09-28

EKRANy: Audio-kino. Muzyka filmowa, dźwięk i milczenie

27 września do sprzedaży trafił nowy numer czasopisma EKRANy poświęcony muzyce i dźwiękowi w filmie.

EKRANy: Audio-kino. Muzyka filmowa, dźwięk i milczenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

EKRANy: Audio-kino. Muzyka filmowa, dźwięk i milczenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na akustykę filmową składa się zarówno słowo mówione, muzyka i dźwięki, jak również – w konsekwencji – milczenie i cisza. To zagadnienie niezwykle obszerne i skomplikowane, zaś język analizy dźwięku jest trudny, opisowy, pełen metafor i metonimii. Mimo to w najnowszym numerze EKRANów podjęto próbę opisu filmowej akustyki, przyglądając się jej w rozmaitych ujęciach. Otwierający cykl artykułów tekst Jana Topolskiego stanowi wprowadzenie do tematu dźwięku we współczesnym kinie
artystycznym ze szczególnym uwzględnieniem jego przestrzenności. W kolejnych artykułach autorzy przywołują są m. in. wybitnych kompozytorów współczesnego kina – Alberto Iglesiasa, autora muzyki do filmów Pedra Almodóvara, oraz Ernsta Reijsegera, znanego ze współpracy z Wernerem Herzogiem. Osobne teksty poświęcone są przeglądowi najbardziej znaczących filmowych rejestracji koncertów oraz fenomenowi rockowych show. W numerze znalazł się również artykuł Macieja Stasiowskiego o sztuce teledysku, prezentujący to zjawisko nie tylko w aspekcie historycznym.

Oprócz esejów o dźwiękach i muzyce w najnowszym numerze EKRANów wydawca proponuje ponadto lekturę artykułów poświęconych twórczości Pedra Costy, portugalskiego reżysera kina art-house’owego, oraz klasyka niemieckiego kina, Alexandra Kluge – autorstwa Thomasa Elsaessera. W dziale historycznym – pierwsza część obszernego tekstu poświęconego split screenowi, zaś w cyklu o niezrealizowanych filmach – Joanna d’Arc Gleba Panfiłowa, w której główną rolę miała zagrać Inna Czurikowa.

Ponadto w numerze: recenzje m. in. najnowszych filmów Paola Sorrentino i Francoisa Ozona; artykuły o najnowszych utworach Jima Jarmuscha (Only Lovers Left Alive) i Jana Jakuba Kolskiego (Zabić bobra); rozmowa z Krzysztofem Loską, autorem książki Nowy film japoński; zarys twórczości Liora Shamriza; a w części poświęconej kinu dokumentalnemu – Ojciec i syn i Ojciec i syn w podróży Marcela i Pawła Łozińskich. Oprócz tego artykuł o serialu Endeavour, sylwetka Madsa Mikkelsena oraz esej o wideo-artach Johna Baldessariego.

EKRANy
Wydawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Czasopisma o Tematyce Audiowizualnej EKRANy
Od 27 września 2013 r.

Dodaj komentarz