• 2013-09-28

Bobkowski. Chuligan wolności

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza Andrzeja Bobkowskiego, autora Szkiców piórkiem. Z tej okazji Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę poświęconą jego życiu i twórczości. Już 30 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Bobkowski. Chuligan wolności.

„Bobkowski. Chuligan wolnośći” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Bobkowski. Chuligan wolnośći” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa, której organizatorami jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Instytut Tolerancji i Muzeum Historii Polski w Warszawie, stanowi część interdyscyplinarnego i multimedialnego projektu obchodów urodzin Bobkowskiego w 3 miastach: Łodzi, Krakowie i Warszawie.

Dzięki autorkom scenariusza wystawy: szefowej Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Agnieszce Mitkowskiej oraz dziennikarce Joannie Podolskiej, podczas łódzkiej wystawy obejrzeć będzie można unikalne przedmioty, przywiezione nie tylko z Krakowa czy Paryża, ale i z odległej Gwatemali. Oprócz fotografii i listów, pochodzących z prywatnych zbiorów i Archiwum Kultury, na wystawie zobaczymy przedmioty, które należały do Bobkowskich: książki, rysunki, apaszkę, którą ręcznie przyozdobiła Barbara, żona pisarza nazywana przez wielu Penelopą z Gwatemali.

Integralną częścią wystawy są filmy telewizyjne o Andrzeju Bobkowskim: La duce France oraz Zawiedziony kochanek Europy Macieja Nowickiego i Andrzeja Sulkowskiego, audycja Radia Wolna Europa z udziałem Andrzeja Bobkowskiego.

Wystawa została przygotowana nowoczesną techniką z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, rękopisów, zdjęć i prezentacji multimedialnych. Wystawa potrwa do 23 października; następnie zostanie pokazana w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie (w dniach od 24 października do 30 listopada).

Bobkowski. Chuligan wolności
Od 30 września do 23 października 2013 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz