• 2013-09-28

Pełen program 2. edycji Avant Art Film

Bowie, Scott Walker, Johny Cash, Iggy Pop, afrykański punk, nowojorski underground, kino rosyjskie, to hasła pojawiające się w programie Przeglądu Avant Art Film, przeglądu najciekawszych filmów o muzyce, który rozpocznie się 4 października we Wrocławiu.

„Ziggy Stardust" (źródło: mat. prasowe)

„Ziggy Stardust" (źródło: mat. prasowe)

Najlepsze filmy o muzyce i sztuce, fabuły i dokumenty będzie można oglądać na Avant Art Film, który jest częścią Avant Art Festival. Jego szósta edycja pod hasłem Rosja będzie bogatą prezentacją awangardowej kultury rosyjskiej w dziedzinie teatru i performing arts, filmu, muzyki i sztuki. Przegląd filmów organizowany we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty w tym roku obejmie 16 projekcji prezentujących sylwetki kultowych artystów m.in. Scotta Walkera (Scott Walker: 30 Century Man), Franka Zappy i Captain Beefheart (From Straight to Bizarre), Iggy’ego Popa, Lou Reeda i Davida Bowie (tego ostatniego dotyczyć będą dwa filmy: Święty Trójkąt: Bowie, Iggy i Lou 1971-1973 i pokazywany premierowo w polskim kinie jeden z najsłynniejszych w historii dokumentów muzycznych Ziggy Stardust and the Spiders from Mars).

W programie znalazły się również filmy traktujące o przełomowych nurtach muzycznych, w tym wyjątkowy obraz o nowojorskiej scenie no wave i pochodzącym stamtąd nurcie filmowym zwanym Kinem Transgresji (Blank City), dokument o egzotycznym zjawisku, jakim jest afrykański punk rock (Punk z Afryki) czy norweski Nor Noise – jeden z najciekawszych filmów o dźwiękowej estetyce noise.

Nie zabraknie kina rosyjskiego, nawiązującego do hasła przewodniego tegorocznej edycji Avant Art Festival. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy Chapiteau Show Siergieja Łobana – groteskowy film uznawany za jedną z największych pereł rosyjskiego kina ostatnich lat, a także film Faust Sokurowa– zdobywcę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2011 roku. Anton Adasinsky – lider Teatru Derevo, który w filmie wciela się w postać Lichwiarza, odpowiednika literackiego Mefistofelesa, będzie gościem Avant Art Festival. To nie koniec połączeń filmowo-teatralnych. W ramach przeglądu zobaczymy także Tlen Iwana Wyrypajewa, który podczas festiwalu wraz z Teatrem Praktika premierowo wystawi Sakhar.

Avant Art Film to również filmy o sztuce, w tym Jutro – rosyjski dokument Andrieja Griazewa będący fenomenalnym zapisem determinacji ludzi walczących z opresją władzy i otwarcie ignorujących materialny wymiar egzystencji, a także Chore ptaki umierają łatwo – laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce podczas 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dokument w stylu gonzo o grupie wyrzutków kulturowych, którzy jadą do Gabonu, by tam spróbować halucynogennego wywaru ze świętej rośliny miejscowych, w nadziei na radykalną zmianę w ich życiu.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również wchodzący właśnie na ekrany kin psychodeliczny techno-western Legenda Kaspara Hausera, na nowo opowiadający i uwspółcześniający historię Kaspara Hausera, tajemniczej postaci, która pojawiła się w XIX wieku na ulicach Norymbergi (w tym wcieleniu Kaspar Hauser jest kobietą i DJ-em).

W ramach 6. edycji Avant Art Festival we Wrocławiu odbędą się europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo – twórcę mediaplay. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę Gestykulacja. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.

2. edycja Avant Art Film w ramach Avant Art Festival
od 4 do 13 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz