• 2013-09-27

Edukacja teatralna w Studio

Do lutego 2014 roku w warszawskim Teatrze Studio organizowany będzie szereg warsztatów edukacyjnych: Warsztat Krytyki Teatralnej, Warsztat Zarządzania Teatrem, Bez Kurtyny – warsztaty aktorskie oraz Teatralny Rynek Pracy.

Warsztat Krytyki Teatralnej, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat Krytyki Teatralnej, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatralny Rynek Pracy to projekt skierowany do uczniów ostatnich klas szkół średnich oraz ich absolwentów, którzy szukają pomysłu na swoją zawodową przyszłość. Teatralny Rynek Pracy to cykl spotkań z przedstawicielami różnych dziedzin branży teatralnej. Każdy prowadzący zapozna uczestników z charakterem uprawianego przez siebie zawodu, a także wstępnie przedstawi ofertę edukacyjną dostępną w polskim szkolnictwie. Zajęcia będą dotyczyć takich dziedzin, jak reżyseria, scenografia, dramaturgia, produkcja teatralna, reżyseria dźwięku i światła. Po zakończeniu projektu najaktywniejszym uczestnikom zostanie zaproponowana współpraca z Teatrem w ramach stażu oraz możliwość praktycznego wykorzystania umiejętności zdobytych w trakcje warsztatów.

Wielość i bogactwo form, środków wyrazu, wszechświat tematów poruszanych w dzisiejszym teatrze — to wszystko wymaga, oprócz pasji, wyspecjalizowanych narzędzi, które zdobywa się nie tylko na akademickich studiach. Warsztat Krytyki Teatralnej nauczy uczestników, jak opisać spektakl, poszuka razem z nimi nowego, precyzyjnego i otwartego języka, który będzie potrafił opisać nieustannie zmieniające się życie teatralne.  Dzięki ścisłej współpracy Warsztatu z Teatrem Studio uczestnicy będą mogli przyjrzeć się z bliska, jak powstaje przedstawienie teatralne; uczestniczyć w próbach generalnych bieżących premier, oglądać wszystkie spektakle w repertuarze Studio. Najlepsze teksty, jakie powstaną podczas zajęć, będą publikowane w Studio Magazynie, specjalistycznych czasopismach i prasie.

Kultura wymaga sprawnego i efektywnego zarządzania, które nabywa się wraz z doświadczeniem. Jak połączyć żywioł sztuki z prozą codzienności, tego dowiedzą się słuchacze cyklu Warsztatów Zarządzania Teatrem. Warsztat będzie składał się z dwóch części: teoretycznej (seria wykładów poświęconych najważniejszym aspektom  zarządzania teatrem), teoretyczno-praktycznej oraz praktycznej, czyli przygotowanie oraz realizacja pokazu spektaklu gościnnego. Na warsztaty zapraszani są studenci oraz absolwenci uczelni wyższych, którzy planują związać się zawodowo z teatrem bądź już to zrobili.

Bez Kurtyny to zajęcia teatralne dla młodych ludzi, którzy chcieliby dotknąć tajemnicy teatru. Będzie to cykl warsztatów poświęconych sztuce aktorskiej. Zajęcia będą obejmowały omówienie różnych rodzajów ekspresji scenicznej oraz ich praktyczne zastosowanie. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych bez względu na wcześniejsze doświadczenia teatralne. Liczy się przede wszystkim pasja.

Warsztaty teatralne:
od września 2013 roku do 2 lutego 2014 roku
pl. Defilad 1, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Warszawa

Dodaj komentarz