• 2013-09-27

Miasto movie: Samotność w mieście

Od 2 do 30 października, w każdą środę o godz. 19.00, lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają na czwartą odsłonę cyklu Miasto movie: Samotność w mieście.

„Między słowami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Między słowami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziś, w XXI wieku, w czasach ogromnego rozwoju cywilizacyjnego, współczesne miasta zmieniają się na naszych oczach. Nowe technologie wchodzą w każdą dziedzinę życia społecznego. Pojawiają się kolejne narzędzia komunikacji międzyludzkiej, nowe nośniki informacji, człowiek może skontaktować się niemal natychmiast z drugą osobą, będącą nawet na przeciwległym końcu planety. Wydawać by się mogło, że w tym rozpędzonym świecie problemy ludzkiej samotności czy alienacji nie powinny mieć miejsca. Nic bardziej błędnego, jak się bowiem okazuje wyobcowanie, pustka czy właśnie samotność (zwłaszcza w wielomilionowych metropoliach) są dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Ludzkość pozornie zbliżając się do siebie technologicznie, oddala się i zamyka we własnych mieszkaniach – fortecach. Ludzie w miastach często stają się całkowicie anonimowi, nie rozmawiają ze sobą na ulicy, w metrze czy w centrum handlowym. Nie znają lub też nawet nie chcą znać własnych sąsiadów czy towarzyszy podróży.

Znaczący jest fakt, iż jeszcze w poprzednim stuleciu taka sytuacja była wręcz niemożliwa. Tematyka różnych twarzy miejskiej samotności jest dziś także jednym z najczęściej poruszanych wątków w kinie autorskim i właśnie takie filmy będą prezentowane w jesiennej, nieco refleksyjnej odsłonie Miasto movie. Co ciekawe, właściwie w każdej części świata reżyserzy wybierają ten temat do swoich filmów. Podczas środowych pokazów można będzie sprawdzić jak samotność portretują artyści z Europy czy Stanów Zjednoczonych, jak mówi o niej kino azjatyckie, a jak południowoamerykańskie. Bo choć filmy te łączy podobna tematyka, każdy z nich stanowi odrębne dzieło sztuki i indywidualną artystyczną wypowiedź reżysera.

Program na październik:

  • 2 października, godz. 19.00 – Chungking express, reż. Wong Kar Wai, czas 97’, 1994 r.
  • 9 października, godz. 19.00 – Kolejny rok, reż. Mike Leigh, czas 129’, 2010 r.
  • 16 października, godz. 19.00 – Między słowami, reż. Sofia Coppola, czas 102’, 2003 r.
  • 20 października, godz. 11.00 – Miasto movie dzieciom: Wallece i Gromit. Golenie owiec, reż. Nick Park, czas 30’, 1995 r.
  • 23 października, godz. 19.00 – Rzymska opowieść, reż. Bernardo Bertolucci, czas 93’, 1998 r.
  • 27 października, godz. 19.00 – SzaZa plays Polański – pokaz filmowy z muzyką na żywo
  • 30 października, godz. 19.00 – Dróżnik, reż. Thomas McCarthy, czas 87’, 2003 r.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwał

Miasto movie: Samotność w mieście
Od 2 do 30 października, zawsze w środę, godz. 19.00
Miasto movie dzieciom i kino z muzyką na żywo: niedziele
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz