• 2013-09-27

Daniel Libeskind: Architecture is a language

3 października o godz. 18.00 w Galerii EL w Elblągu odbędzie się wernisaż wystawy Radykalna Przestrzeń / Radykalna Wyobraźnia. Daniel Libeskind: Architecture is a language.

Daniel Libeskind: Architecture is a language (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Libeskind: Architecture is a language (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Libeskind to międzynarodowej sławy twórca projektów architektonicznych i urbanistycznych. Zasłynął wprowadzeniem do architektury nowego krytycznego dyskursu i multidyscyplinarnym podejściem. Jego dorobek obejmuje najważniejsze obiekty kulturalne – wśród nich muzea i sale koncertowe, a także centra kongresowe i handlowe, uniwersytety, budynki mieszkalne oraz hotele. Projektuje także scenografie.

Urodzony w 1946 roku w Polsce, jest od 1965 roku obywatelem Stanów Zjednoczonych. Studiował muzykę w Izraelu (jako stypendysta Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury) i w Nowym Jorku. Został wirtuozem fortepianu, ale porzucił muzykę aby studiować architekturę i w 1970 uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. W 1972 roku ukończył studia podyplomowe w dziedzinie historii i teorii architektury w School of Comparative Studies Uniwersytetu Essex w Anglii.

Od 1990 jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Wykłada na Uniwersytecie Toronto. Architektura Libeskinda jest zaliczana do dekonstruktywizmu.
Był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jest autorem m.in projektów: Muzeum Żydowskiego w Berlinie, Muzeum Felixa Nussbauma (Felix-Nussbaum-Haus, Osnabrück,Niemcy), Imperial War Museum North (Manchester), zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku, w tym m.in. projekt Wieży Wolności, Muzeum Żydowskiego (The Jewish Museum, San Francisco) oraz apartamentowca Złota 44 w Warszawie.

Wernisaż 3 października o godz. 18.00 będzie podwójny – zainauguruje również wystawę pt. Architektura przymusu.

Radykalna Przestrzeń / Radykalna Wyobraźnia. Daniel Libeskind: Architecture is a language
3 października – 21 listopada 2013 r.
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz