• 2013-09-27

Amerykański sen o szczęściu Anthony’ego Nikolcheva

Jesienią aktorzy Studia Matejka przy Instytucie im. J. Grotowskiego zaprezentują spektakle w nowych przestrzeniach Wrocławia, m.in. solowe przedstawienie Anthony’ego Nikolcheva The Echoes off the Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me.

„The Ehoes...", fot. La Mujer Tranvia (źródło: mat. prasowe)

„The Ehoes...", fot. La Mujer Tranvia (źródło: mat. prasowe)

Anthony Nikolchev to Amerykanin od 3 lat zaangażowany w pracę laboratoryjną przy Instytucie Grotowskiego. Urodził się w Kalifornii, a aktorstwa uczył się na Uniwersytecie Wesleyan u Yurija Kordonskiego, ucznia Lwa Dodina. Jest laureatem licznych wyróżnień, w tym dwukrotnie nagrody w kategorii najlepszy aktor na Festiwalu Teatralnym United Solo w Nowym Jorku oraz Grand Prix dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Los Angeles. Od 2009 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych i we Wrocławiu, gdzie obecnie jest członkiem Studia Matejka. Spektakl we wrocławskiej Mleczarni to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć Nikolcheva na żywo.

„The Ehoes...", fot. La Mujer Tranvia (źródło: mat. prasowe)

„The Ehoes...", fot. La Mujer Tranvia (źródło: mat. prasowe)

Spektakl inspirowany jest twórczością Charlesa Bukowskiego, Fiodora Dostojewskiego oraz Witkacego. To tragiczna historia bezimiennego sprzedawcy oferującego ludziom niepotrzebny produkt w czasach kryzysu. To także opowieść o samotności człowieka, który nie sprostał własnym wyobrażeniom o idealnym życiu. Gdy to sobie uświadamia, w jego umyśle rodzi się świadomość klęski, która rośnie jak nowotwór. Sprzedawca miota się, wykonując trywialną pracę, która jest dla niego jedynym źródłem poczucia własnej wartości. Zmagając się z samotnością, ukrywa się za fasadą automatycznie odgrywanej roli sprzedawcy. Spektakl ukazuje próby nadania sensu swojemu istnieniu i pogoni za sukcesem.

Tragizm bezimiennego bohatera The Echoes… polega na tym, że odkrywa on bezsens swojego życia zanim jeszcze dostanie szansę stania się kimś. To szokująco aktualny temat – napisał o spektaklu Martin Denton, nowojorski krytyk teatralny.

Nic dziwnego, że Nikolchev za swą rolę w monodramie został wyróżniony nagrodą w kategorii najlepszy aktor na festiwalu United Solo w Nowym Jorku w 2012 roku. Premiera monodramu odbyła się w listopadzie 2012 r. w Teatrze ROW w Nowym Jorku. Wrześniowe prezentacje będą jedynymi pokazami we Wrocławiu.

Anthony Nikolchev The Echoes off the Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me:
26 i 27 września 2013 r., godz, 17.00
ul. Pawła Włodkowica 5, Klubokawiarnia Mleczarnia
Wrocław

Dodaj komentarz