• 2013-09-27

Ad Libitum 2013 – wolność w granicach struktury

8. Festiwal Muzyki Improwizowanej AD LIBITUM, który bada interakcje muzyki z innymi sztukami rozpocznie się już 10 października 2013 roku w Warszawie.

London Jazz Composers Orchestra (źródło: materiały prasowe organizatora)

London Jazz Composers Orchestra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, muzyka dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie, nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji, improwizacji? Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum próbuje odpowiedzieć na te pytania, dając też sygnał, że jednej prawidłowej odpowiedzi nie ma. Zaproszeni w tym roku artyści od wielu lat, każdy na swój sposób, starają się odnaleźć swoje miejsce w muzycznej przestrzeni.

Podczas Festiwalu widzowie usłyszą po raz pierwszy w Polsce legendarną formację London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy – improwizatorzy, wywodzący się zarówno ze sceny nowej muzyki, jak i jazzu. LJCO została założona przed 30 laty przez Barry’ego Guy’a jako pionierska formacja kolektywnej improwizacji wypełniającej przestrzeń pomiędzy kompozycją, swobodną improwizacją, a jazzem, a w składzie zespołu obok Guya, Wattsa, Parkera inni znakomici muzycy, jak Phil Wachsmann, Howard Riley, Paul Lytton.

The LJCO in concert is as much about physical force of sound as it is about musical information – it’s a portrait of the future –Barry Guy.

Poza tym na Ad LIBITUM będzie można usłyszeć twórców z Polski, Europy i Ameryki Północnej. Spotkamy wielkie autorytety oraz artystów, którzy dopiero mają szansę nimi się stać. Od Evana Parkera, Barry’ego Guya, Trevora Wattsa czy Roberta Dicka i Thomasa Bucknera po Jerzego Mazzolla, Piotra Damasiewicza, Macieja Garbowskiego, Wojciecha Błażejczyka i Tadeusza Sudnika. Zabrzmi muzyka akustyczna i elektroniczna. Od Henricha Ignaza Franza Bibera po György Kurtága.

8. Festiwal Muzyki Improwizowanej AD LIBITUM
od 10 do 12 października 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz