• 2013-09-26

Zwycięzcy szóstej edycji Okiem Młodych

Grand Prix i statuetkę Złotego Oka VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych w Świdnicy otrzymała Marta Prus za film Osiemnastka.

Laureatka Grand Prix – Marta Prus, fot. Julia Bartosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureatka Grand Prix – Marta Prus, fot. Julia Bartosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury w składzie: Tadeusz Sobolewski (przewodniczący), Jędrzej Morawiecki, Paweł Wysoczański, po obejrzeniu 17 filmów konkursowych, postanowiło przyznać cztery wyróżnienia – dla:

  • Tomasza Jeziorskiego za film Obóz
  • Izabeli Kiszczak za film 2×2
  • Aleksandry Maciejczyk za film Nils
  • Bartka Tryzny za film Pocztówka

Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Anieli Gabryel za film Lecieć – nie lecieć. Z uzasadnienia Jury: Z rutynowej pracy ornitologów – obserwatorów ptaków – autorka stworzyła intrygujący filmowy spektakl, który oddaje nasz dwoisty stosunek do natury: bliskość i poczucie oddzielenia.

Grand Prix, 3000 złotych i statuetkę Złotego Oka otrzymała Marta Prus za film Osiemnastka. Uzasadnienie: Za wyczucie rytmu, zwartość kompozycyjną, za umieszczenie motoru fabularnego na tyle silnego, że mógłby powieźć nas znacznie dalej, drogą długiego metrażu. Przede wszystkim jednak za uczciwość wobec bohaterki, za wrażliwość obserwacji, ale i opowiadania w naturalistyczny i jednocześnie nienachalny sposób o brutalnej rzeczywistości.

Nagrodę Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, Tomasza Jamroga i 500 złotych, otrzymał film Bohater, reż. Alma Asuai, Marcin Kasica, Olga Winiarczyk.

Nagroda Publiczności, ufundowana przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, została przyznana Anieli Gabryel za film Lecieć – nie lecieć.

Nagrodę Międzynarodowego Jury Młodzieżowego w składzie: Adriana Christ, Arkadiusz Ziobrowski, Lisa Meyer i Johanes Girsule, otrzymała Julita Pasikowska za film Cienie przeszłości. Uzasadnienie: Nagroda trafia do Julity Pasikowskiej za niekonwencjonalny pomysł zrealizowania filmu dokumentalnego, opowieść aktualną i moralizującą, poruszającą ponadczasowe tematy.

Kinematografek, nagroda osadzonych Aresztu Śledczego w Świdnicy, trafiła w ręce Emilii Śniegoskiej za film Eward.

Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych
19-22 września 2013 r.
Świdnica

Dodaj komentarz