• 2013-09-26

Rockowe brzmienie GITARY+

Dotychczas Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+ kojarzył się głownie z muzyką klasyczną, jazzem i flamenco. Te gatunki zdominują również tegoroczną edycję, ale będzie miała ona również nowy, rockowy charakter.

Eamon McGrath (źródło: materiały prasowe Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+)

Eamon McGrath (źródło: materiały prasowe Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+)

Największym wydarzeniem festiwalowym będzie koncert Larry’ego Coryella, który wystąpi 29 października we wrocławskim Imparcie i zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty The Lift. Album ukazał się w tym roku i z miejsca podbił amerykańskie listy przebojów. Przez siedem tygodni był w pierwszej dziesiątce zestawienia najlepszych płyt według opiniotwórczego College Music Journal. Jest to wciąż jazzowy album, choć muzycznie odbiega od tego, czym Coryell zajmował się w ostatnim czasie. W założeniu bowiem The Lift miał być interpretacją tego, co grałby teraz Jimi Hendrix gdyby wciąż żył. A zatem cała płyta brzmi znacznie bardziej rockowo, co w pewnym sensie jest powrotem do korzeni Coryella, który zasłynął jako prekursor jazz rocka i jazz fusion.

Swoją nową płytę podczas festiwalu promował będzie również Eamon McGrath, przedstawiciel młodej kanadyjskiej sceny niezależnej. Jest to artysta, który w ciekawy sposób łączy współczesny rock z tradycją amerykańskiej muzyki spod znaku country czy bluesa. Jego nowa płyta zostanie wydana w przyszłym roku, a poprzedzi ją seria mini albumów, którą zapoczątkuje, już 15 października, epka Exile. Koncert Eamona McGratha odbędzie się 22 października w Klubie Muzycznym Łykend. Dzień później zagra tam polski duet Soundz Good, który również zaprezentuje materiał ze swojej nowej, niewydanej jeszcze płyty. Zespół tworzą Magda Czwojda (gitara) i Marta Zalewska (wokal, bas), które współpracowały już między innymi z Krystyną Prońko, Kayah czy zespołem Perfect.

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+:
od 10 do 30 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz