• 2013-09-26

Rzeczy od nowa

26 września o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędą się warsztaty konserwatorskie inaugurujące jesienny cykl zajęć Rzeczy od nowa.

Kaftan Krakowiaków Wschodnich, Szczurowa, pow. Brzesko, druga poł. XIX w. Fot. Janina Prusak / MEK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaftan Krakowiaków Wschodnich, Szczurowa, pow. Brzesko, druga poł. XIX w. Fot. Janina Prusak / MEK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeczy od nowa to warsztaty, w trakcie których uczestnicy uczą się, jak w prosty i niekosztowny sposób można reperować i zapobiegać niszczeniu drogich im rzeczy. Doświadczeni konserwatorzy przybliżają domowe sposoby radzenia sobie z plamami, dziurami, zagięciami, ubytkami czy rdzą. Pokazują, jak przy niewielkim nakładzie środków można samemu zadbać o rodzinne pamiątki – fotografie, pocztówki, listy, ubrania, srebrne sztućce, zabytkowe zegary…

Każdorazowo punktem wyjścia do ćwiczeń jest spotkanie wokół unikatowych obiektów z muzealnej kolekcji, odrestaurowanych w ramach projektu Unikatowe. Konserwacja zagrożonych obiektów z kolekcji MEK (projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013). Prowadzący opowiadają o zastosowanych metodach konserwatorskich, dzielą się przydatnymi wskazówkami – co można, a czego nie należy robić. Sprawdzają swoje umiejętności w praktyce. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymuje drukowany instruktarz, by wiedzę wyniesioną z zajęć móc zastosować w domu.

Harmonogram spotkań:

  • 26 września, godz. 18.00-20.00: Papier
    Prowadzenie: Katarzyna Król-Goździk
  • 24 października, godz. 18.00-20.00: Metal
    Prowadzenie: Jan Ostroga
  • 21 listopada, godz. 18.00-20.00: Tkanina
    Prowadzenie: Janina Prusak, Czesława Zamorska-Orwicz

Rzeczy od nowa – cykl warsztatów konserwatorskich
26 września, 24 października, 21 listopada 2013 r., godz. 18.00-20.00
Muzeum Etnograficzne
Kraków

Dodaj komentarz