• 2013-09-26

Polskie i francuskie krótkometrażowe debiuty filmowe

Studio Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i francuskie Stowarzyszenie GREC organizują tej jesieni wspólne pokazy filmów zrealizowanych w ramach działalności obu instytucji.

Grafika pokazu paryskiego Soirée Franco-Polonaise du court métrage G.R.E.C/Studio Munka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika pokazu paryskiego Soirée Franco-Polonaise du court métrage G.R.E.C/Studio Munka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy z pokazów odbędzie się 26 września w Paryżu, drugi 3 października w Warszawie.

W ramach pokazów zaprezentowane zostaną polskie i francuskie debiuty krótkometrażowe z repertuaru Studia Munka – SFP oraz stowarzyszenia GREC (Groupe de Recherches et d’Essais Cinématographiques – Stowarzyszenie poszukiwań i eksperymentów filmowych). Stowarzyszenie GREC zostało założone w 1969 roku z woli zawodowych twórców filmowych oraz Francuskiego Centrum Kinematografii (CNC) celem umożliwienia realizacji debiutanckich filmów krótkometrażowych. Dotychczas w ramach działalności GREC zrealizowano ponad 700 filmów fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych, animacji, esejów, filmów o sztuce etc.

Pierwszy z pokazów odbędzie się już 26 września w Paryżu gdzie Studio Munka – SFP zaprezentuje trzy filmy – animację i dwie fabuły – a GREC dwie fabuły i film eksperymentalny. Polską część pokazu w Paryżu rozpocznie Noise w reżyserii Przemysława Adamskiego – jedna z najpopularniejszych animacji Studia Munka – SFP prezentowana dotychczas na blisko sześćdziesięciu festiwalach na całym świecie, nagrodzona m.in. we Francji i Szwecji. Portret z pamięci Marcina Bortkiewicza to drugi tytuł który obejrzy paryska publiczność. Fabuła Bortkiewicza gościła we Francji w zeszłym roku, kiedy to znalazła się w prestiżowej sekcji festiwalu w Cannes Directors’ Fortnight. Trzecim prezentowanym w Paryżu filmem będzie Mazurek Julii Kolberger – jeden z najnowszych tytułów Studia, nagrodzony do tej pory na czterech polskich festiwalach – Kameralnym Lecie w Radomiu, Dwóch Brzegach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, Młodzi i Film w Koszalinie oraz ostatnio podczas 38. edycji Gdynia – Festiwalu Filmowego.

Francuskie filmy, które zostaną pokazane tego wieczora to fabuła La tristesse des androïdes, reż. Jean-Sébastien Chauvin, film eksperymentalny Sculpture-Film (Klein), reż. Pierre de Mahéas, i fabularny Le dernier, reż. Diane Sara.

Z debiutów francuskich w programie pokazów warszawskich, które odbędą się 3 października w kinie Kultura, znalazł się dokument Le Tablier Bleu w reżyserii Anne-Lise Marice będący osobistą opowieścią o przemijaniu oraz dwie fabuły. Pierwsza z nich to Cadavre Exquis Lei Mysius opowiadająca o ośmioletniej dziewczynce, która mieszka z rodzicami w osamotnionym domku na wsi, a dni mijają jej na zabawie w lesie i na bagnach. Pewnego dnia w zaroślach znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Główną bohaterką drugiej fabuły – Heavy Sentimental w reżyserii Laure Ballarin – jest Claire, która spędza wieczór na świetnej zabawie. Po paru piwach i whisky przestaje się kontrolować, w końcu zadziera z policją. Studio Munka – SFP zaprezentuje w kinie Kultura fabuły Chomik Bartka Ignaciuka i Mazurek Julii Kolberger oraz dokument Małgorzaty Kozery Księżniczka i mur.

Pokazy organizowane przez Studio Munka – SFP i GREC to początek dalszej, szerszej współpracy między tymi pokrewnymi instytucjami. Szczegóły w tej sprawie zostaną ujawnione już wkrótce.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Paryżu.

Pokazy filmów Studia Munka i GREC
3 października 2013 r.
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz