• 2013-09-26

Odnów wycieraczkę dla Mirosława Bałki

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie artystycznym Mirosława Bałki pt. Wycieraczka Od(nowa), który polega na wymianie starej domowej wycieraczki na nową.

Mirosław Bałka, „Wycieraczka Od(nowa)”, MCK w Krakowie, logo akcji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirosław Bałka, „Wycieraczka Od(nowa)”, MCK w Krakowie, logo akcji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirosław Bałka, światowej sławy artysta, tworzy specjalnie dla Galerii MCK pracę na wystawę Pamięć. Rejestry i terytoria, która zostanie otwarta w grudniu. Będzie to 32 m² o pamiętaniu, zostawianiu swojego śladu, wyznaczaniu granic… i wycieraniu butów.

Ten pospolity przedmiot, z którym stykamy się każdego dnia wyznacza nie tylko fizyczną, ale również symboliczną granicę prywatnego terytorium. Pokrywające ją przetarcia i ślady zużycia to także rodzaj swoistego zapisu, dziennika wejść i wyjść, to zapamiętane znamiona obecności. Aby praca artysty mogła powstać, potrzebnych jest 250 wycieraczek. Akcja ich gromadzenia oparta jest na wymianie: zabieramy starą wycieraczkę, a w zamian dajemy nową.

Informacje praktycznie: Zbierane są wycieraczki z włókna kokosowego, wyplatane, strzyżone z włosem. Mogą być z napisami i wzorkami. Niestety nie są przyjmowane wycieraczki gumowe, dywanowe i metalowe.

Wycieraczka Od(nowa)
Punkt wymiany wycieraczek działa od 27 września do 24 listopada 2013 roku w godzinach 10.30-17.30
(w innych terminach zapraszamy po wcześniejszym umówieniu)
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków

 

 

Dodaj komentarz