• 2013-09-26

Junior Se-ma-for Film Festival na urodziny Muzeum Animacji

Od 9 do 13 października w Łodzi, równolegle do dorosłej części Se-ma-for Film Festivalu, potrwa jego juniorska edycja.

Kadr z filmu „Maple Syrup” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Maple Syrup” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspólne oglądanie bajek z dziećmi często owocuje jedną refleksją: dzieci śmieją się w innych momentach iż dorośli! Dlatego Se-ma-for Film Festival, jedno z kilku wydarzeń na świecie poświęconych animacji poklatkowej (stop motion), po raz pierwszy uruchamia swoją juniorską edycję. Równolegle do dorosłej części odbędą się pokazy, warsztaty, wystawa, a nawet osobny konkurs, w którym filmy ocenią dzieci. Wszystko to bezpłatnie w dniach 9-13 października, w Se-ma-for Muzeum Animacji oraz Łódzkim Domu Kultury.

Październikowym wydarzeniom będzie przyświecało jeszcze jedno, bardzo przyjemne hasło – urodziny Se-ma-for Muzeum Animacji. Dokładnie 11 października minie bowiem rok od momentu, kiedy otworzyło swoje podwoje w nowym wydaniu. Z tej okazji dzień później – w sobotę – urodzinowy tort i upominki dla zwiedzających.

Atrakcji dla najmłodszych, jak i starszych dzieci będzie mnóstwo. Codziennie będą się odbywać bezpłatne warsztaty Z animacją na TY!, każdy z innej techniki animacyjnej. Będzie więc wycinanka, animacja lalkowa, obiektowa i plastelinowa, w których dzieci spróbują stworzyć film o urodzinowej tematyce. W ciągu tygodnia w warsztatach wezmą udział grupy szkolne, jednak w weekend 12 i 13 października, w godzinach 10.00-13.00 warsztaty będą otwarte dla wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, by się na nie zapisać.

W dniach od 10 do 13 października Muzeum zaprosi też na specjalną wystawę lalek animacyjnych i teatralnych, zorganizowaną w partnerstwie z Teatrem Lalek Arlekin. Zwiedzający nie tylko po raz pierwszy zobaczą wszystkich bohaterów serii Parauszek i Przyjaciele poza ekranem telewizora, ale również lalki przywiezione przez zagranicznych gości festiwalu.

W tym roku dzieci po raz pierwszy mają odrębny głos i swoją własną nagrodę w najważniejszej części Se-ma-for Film Festiwalu – Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Animację Stop Motion. Dziecięce jury będzie obradować w czwartek i piątek, ale sety konkursowych animacji będzie można obejrzeć każdego dnia – od czwartku.

Wśród projekcji, zarówno w Muzeum, jak i Łódzkim Domu Kultury m.in. pełne metraże francuskiego mistrza Michela Ocelota. Barwnym obrazom będą towarzyszyć Serialowe Pocztówki z Argentyny, Francji i Polski czy set animacji afrykańskiej pod hasłem Tajemniczy Kontynent. Do tego Poleca Mama i Tata – niezwykły pokaz, w którym znajdą się archiwalne krótkie metraże dla dzieci takich mistrzów jak Tadeusz Wilkosz czy Lucjan Dembiński. Duża część projekcji skierowanych do starszych oscylować będzie wokół życia i twórczości H.C. Andersena.

To nie wszystko – bo na dzieci czekają również festiwalowi goście. Na pewno nie lada atrakcją dla całej rodziny będzie poświęcone dubbingowi spotkanie z brytyjskim aktorem Marciem Silkiem – który podkładał głos takim postaciom jak kultowy Johnny Bravo, Bob Budowniczy czy Aks Moe z Gwiezdnych Wojen. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 października o godzinie 12.00 w Łódzkim Domu Kultury. Dzień później w Se-ma-for Muzeum Animacji, o 12.45 najmłodsi obejrzą pięć odcinków Parauszka i Przyjaciół, po których tajemnice serialu zdradzi sam reżyser – Krzysztof Brzozowski.

Se-ma-for Film Festival
9-13 października
Łódź

Dodaj komentarz