• 2013-09-26

Fanaberie zapanowały w Krakowie

Do 1 października w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie trwa Tydzień Ferformansu pt. Fanaberie.

Justyna Koeke, „Fanaberie Queen”, fot. Joel Miller Micah (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Koeke, „Fanaberie Queen”, fot. Joel Miller Micah (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tygodnia ferformansu zaproszeni do projektu artyści wraz z publicznością założą społeczność produkującą i przetwarzającą ubrania. Tekstylia staną się zarówno artystycznym tworzywem, jak i tematem twórczej dyskusji. W Galerii Bunkier Sztuki odbędą się warsztaty i performansy. Z Galerii będzie można wynieść sztukę (i to w dodatku na sobie!), zamiast ją kontemplować. Do projektu celowo nie zostali zaproszeni projektanci mody, lecz artyści sztuk wizualnych. Dzięki przerabianiu, malowaniu, naszywaniu i przeszywaniu przemienią ubrania w unikatowe, niepowtarzalne, sygnowane dzieła sztuki.

Ograniczanie woli kupowania, wtórne przetwarzanie czy może ferformans, czyli twórcze przemienianie? Uczestnicy nie będą zajmować się globalną gospodarką i kryzysem kapitalizmu. Będzie można spróbować stworzyć miejsce nowej ekonomii, gdzie konsumpcja zostanie zastąpiona twórczością, izolacja wspólnotą, a pieniądze handlem wymiennym.

Koszula przerobiona przez Justynę Koeke będzie cenna na wieki. Dziury w swetrze ozdobione przez Kasię Dorotę spowodują, że nie wyrzucisz go nigdy. David Hardy przemieni Ciebie i twoje ciuchy w ekspresyjny obraz. Claudia Vogel i Małgosia Markiewicz zaburzą radość przymierzania i kupowania w Galerii Krakowskiej, Monika Drożyńska rozprawi się z własną garderobą, a Áine Philips przejdzie ulicami Krakowa w czerwonej sukni, której tren poruszy miasto.

Artyści: Agata Bargiel PL, Kasia Dorota PL, Monika Drożyńska PL, Anna Gohmert DE, Teresa Grebtschenko PL/DE, Dirk Fleischmann DE, David Hardy DE, Julia Heuer DE, Paulina Kaprowicz-Heliosz PL, Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów PL, Kloszart Kolektyw PL, Justyna Koeke, Robert Kuta PL, Cecylia Malik PL, Małgorzata Markiewicz PL, Áine Philips IE, Poczwarka PL, Marta Sala PL, Andrea Vogel CH, Caludia Vogel CH

Kuratorki: Justyna Koeke, Cecylia Malik, Monika Drożyńska
Koordynacja: Anna Kazimierczak, Jolanta Zawiślak

Fanaberie. Tydzień Ferformansu
Wydarzenie odbywa się od 23 września do 1 października 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz