• 2013-09-26

Diabelski młyn – przejażdżka przez życie

Premiera sztuki Erica Assous Diabelski młyn w reżyserii Marka Pasiecznego z udziałem Romy Gąsiorowskiej-Żurawskiej i Przemysława Bluszcza odbędzie się 18 października w Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

„Diabelski młyn" (źródło: materiały prasowe Teatru Praga)

„Diabelski młyn" (źródło: materiały prasowe Teatru Praga)

Diabelski młyn kojarzy mi się z karuzelą z wesołego miasteczka – mówi Marek Pasieczny, reżyser sztuki. – Jest to miłe wspomnienie z dzieciństwa, ale w potocznym rozumieniu diabelski młyn to także kocioł i chaos.

Za wieloznacznym tytułem idzie nieprosta historia dwóch osób. On – dystyngowany pan w średnim wieku, Ona – tajemnicza, młoda kobieta. Nic o nich nie wiadomo, więc od pierwszych minut spektaklu widz zaczyna zadawać pytania. Kim są: oddzielnie, dla siebie, w jakim celu się spotkali?

Wielu mężczyzn i wiele kobiet zna tę historię: żona wyjechała na kilka dni więc On pakuje się w przygodę i pokrętnie tłumaczy swoją niewierność; Ona odgrywa rozmaite role, udaje i nabiera. Po co? Jednak po coś. Finał zaskakuje, wszystkie wątki uzyskują sens, a Ich historie urzeczywistniają się. Widz odkrywa skomplikowaną przeszłość bohaterów, konsekwencje, które przychodzi im ponieść, wraz z nimi, doświadczając swoistego katharsis. Mimo tego:

 Historię Diabelskiego młyna podamy w sposób prosty, zabawny i logicznie spójny, który sprawia, że mówiąc o rzeczach ważnych, tekst nie ma ciężaru moralitetu, a raczej lekkość farsy – zapewnia Marek Pasieczny.

Diabelski młyn:
Premiera 18 października 2013 r.,  godz. 20.00
ul. Elektoralna 12, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz