Bartek Jarmoliński na granicy stanów skupienia

Od 18 października w Galerii Korekta w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Bartka Jarmolińskiego pt. Stany skupienia.

Bartek Jarmoliński, „Gloria artis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, „Gloria artis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Korekta prezentuje projekt Stany skupienia Bartka Jarmolińskiego. Artysta zasłynął spektakularnym cyklem Santo Subito w którym podjął temat współczesnej ikonosfery pop kulturowej. Postaci, które znalazły się w ikonostasie artysty były uwikłane w wewnętrzne sprzeczności, wywoływały ambiwalentne uczucia. Autor nieprzypadkowo obmalował wybranych bohaterów jaśniejącą linią, przenosząc ich w obszar sacrum. Jarmoliński wyrwał ich z roli w jakiej społeczeństwo chciałoby nadal ich oglądać. Popartowska estetyka tylko pozornie mogła uspokajać widza informując nas, że obcujemy z bezpiecznymi wizerunkami znanych ludzi. Cytaty popowego obrazowania, które w sposób mistrzowski artysta opanował są tylko nośnikiem trudnych treści, kontrowersji ,obnażeń wszechobecnej hipokryzji.

Wydaje się, że źródłem październikowej prezentacji Stany skupienia jest niewygoda płynąca z konfliktu między odczuciami artysty a systemem społecznego wartościowania roli prawdziwego mężczyzny, artysty, uznaniowości i gloryfikacji. Jarmoliński za każdym razem demonstruje swoje poczucie i świadomość wolności. Balansuje na linie bez zabezpieczeń, każda prezentacja jego prac wprowadza niepokój jak też niedosyt. Dzieje się tak niezależnie od tego jakiego medium używa artysta, czy będzie to obraz, video czy fotografia. Jarmoliński jest w swym przekazie prawdziwy. Prezentuje się na okładkach znanych pism (Polski export, 2009), drażni naszą tożsamość zmianą butów mówiąc, Twoje buty świadczą o tym kim jesteś 2011. Sprząta w galerii na otwarciu wystawy w Berlinie przyjmując rolę dobrze pracującego Polaka (Ein Kunstler aus Polen ein gutes produkt, 2009).

W filmie Gloria Artis(2013) prezentuje się z namalowanym odznaczeniem na piersi za zasługi w kulturze. Ścierając z ciała odznaczenie poddaje w wątpliwość znaczenie medalu wobec systemu pracy która nie zaspakaja podstawowych potrzeb w wymiarze egzystencjalnym. Jarmoliński rozbija stereotypy myślowe ,przejmuje role ,odsłania złożoność ludzkiej istoty, jej ukryte pragnienia, chwilowe identyfikacje rzeczywistości za którymi płynie niepokój. Stany skupienia sygnalizują zaburzenia i zakłócenia w odniesieniu do sytuacji braku równowagi oraz napięć jakie wywoływane są poprzez sytuację społeczną i ekonomiczną w życiu jednostki w wymiarze człowieczeństwa oraz bycia artystą i człowiekiem wpisanym w tworzenie Kultury Polskiej.

Koncepcja sztuki w której demonstracja wolności, odwagi, mistyfikacji która w intencji ma przekroczyć pozory jest jedną z najcenniejszych postaw w sztuce, mimo że za wolnością konsekwentnie podąża utrata bezpieczeństwa.

Dariusz Mlącki

Bartek Jarmoliński, Stany skupienia
Wernisaż: 18 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 listopada 2013 roku
Galeria Korekta
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz