• 2013-09-26

Festiwal Opowiadania rozpocznie literacki październik

W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią – będzie tam miał miejsce dziewiąty finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku w Kinie Nowe Horyzonty odbędą się główne prezentacje literackie i filmowe Festiwalu.

9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe)

9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe)

Gościem wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor kontrowersyjnego Raportu Brodecka i Śledztwa. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań The Beautiful Indifference nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson –  prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do Wrocławia przyjadą także Haikaitz Cano z Kraju Basków, Annette Mingels ze Szwajcarii oraz Clemens Meyer z Niemiec. Polską prozę reprezentują m.in. Janusz Rudnicki, Daniel Odija, Mariusz Sieniewicz, Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. MFO to także publikacje; podczas festiwalu ukażą się antologia Pin i zielonym oraz pierwszy numer czasopisma Opowiadanie.

W programie filmowego przeglądu adaptacji zobaczymy natomiast Morfinę Aleksieja Bałabanowa na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego, Factotum duetu Charles Bukowski – Bent Hamer oraz Coś z Alicji Jana Svankmajera na podstawie prozy Lewisa Carrolla.

MFO to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław.

9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Od 1 do 5 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz