• 2013-09-25

Teresa Pągowska z lat 1960-1980 w Bochenska Gallery

Od 27 września w Bochenska Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Teresa Pągowska. Obrazy i kolaże 1960-1980.

Teresa Pągowska, „Temat muzyczny”, 1958 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teresa Pągowska, „Temat muzyczny”, 1958 (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Sztuka Teresy Pągowskiej należy do ciekawszych zjawisk nurtu nowej figuracji. Po krótkiej przygodzie z abstrakcją w drugiej połowie lat 50., jej malarstwem zawładnął motyw zdeformowanej, syntetycznie ujętej figury ludzkiej – mocnej sylwetki pozbawionej indywidualnych rysów.

Śmiałość z jaką malarka wydobywa wciąż nowe kształty ludzkiego ciała wprawiają w zdumienie – niekończący się zapis przemian. Przypomina to zjawisko ewolucji – bryłowate postaci z jej wczesnych obrazów z czasem zastąpiły płaskie sylwety wtopione w nieokreślone tło, delikatne, szkicowe, abstrakcyjnie traktowane formy. (…)

Najistotniejszy w malarstwie Pągowskiej, dla niej samej, był jednak nie motyw, nie forma prac (tak naprawdę to wszystko przecież składa się w jedną niezbywalną jakość), ale powód powstania obrazu (…). Poprzez pokazanie nadmorskiego pejzażu, zwierząt czy zmysłowych ludzkich postaci Pągowska tworzy własną wizję, własny świat, nasycony nową energią – zwyczajne rzeczy i miejsca na jej płótnach zyskują niepowtarzalny, czasami subtelny, czasami pełen napięcia klimat, zmieniają się w intrygujący spektakl. (…)

Małgorzata Czyńska

Teresa Pągowska. Obrazy i kolaże 1960-1980
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Bochenska Gallery, Centrum Kulturalne Koneser
ul. Ząbkowska 27/31
Warszawa

Dodaj komentarz