• 2013-09-25

BWA w Tarnowie o Zalipiu – malowanej wsi

BWA w Tarnowie zaprasza wystawę zbiorową pt. Róża jest różą, którą będzie można oglądać od 13 października. Ekspozycja jest realizowana w ramach projektu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Autorka: Pola Dwurnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka: Pola Dwurnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest częścią projektu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – cyklu wystaw międzynarodowej sztuki współczesnej odnoszących się do historycznego i kulturalnego dziedzictwa Małopolski. Tarnów położony w Małopolsce jest drugim po Krakowie największym miastem regionu, z długą historią i imponującą architekturą, w tym całym renesansowym założeniem Starego Miasta.

Jednym z ważniejszych osi programowych BWA w Tarnowie są programy badawcze odkrywające w historii i dziedzictwie kultury Tarnowa potencjał dla sztuki współczesnej. Wystawa Róża jest różą będzie trzecią z kolei, po: Tarnów. 1000 lat nowoczesności dotyczącą modernistycznej historii miasta na przykładzie Mościc – dzielnicy z której pochodzi malarz i filmowiec Wilhelm Sasnal (2010-2012, która zaowocowała powstaniem trwałych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej) oraz Jak się staje kim się jest dedykowanej tarnowskim latom młodości Tadeusza Kantora (2013).

Punktem wyjścia wystawy Róża jest różą jest wioska Zalipie położona 35 km od Tarnowa, zwana malowaną wsią. W Zalipiu od końca XIX w. kobiety malują kwiaty na domach, przedmiotach. Zalipie zostało dla etnografów odkryte w 1905 roku, potem w latach 40. XX w. było licznie odwiedzane przez polskich i zagranicznych badaczy kultury ludowej. W chwili obecnej Zalipie jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu, m.in. bardzo chętnie odwiedzanym przez japońskich turystów. Pomimo tego, pozostało dziewiczym fenomenem. Róża jest różą będzie pierwszą wystawą odnoszącą malarstwo z Zalipia do sztuki współczesnej.

Artyści: Artyści z Zalipia, Alicja Czarnecka-Mikrut, Iłarion Daniluk Zenek, Paulina Dębosz, Pola Dwurnik, Maurycy Gomulicki, Jan Gryka, Marek Horwat, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Yayoi Kusama, Edmund Monsiel, Walter Pfeiffer, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska, Joanna Srebro

Kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz, Jadwiga Sawicka

Róża jest różą
Wernisaż: 12 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 listopada 2013 roku
BWA w Tarnowie
Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz