Fragile. Cyberartywizm w Warszawie

Czasopismo Fragile oraz MiTo art.café zapraszają 30 września na spotkanie z dr. hab. Ewą Łukaszyk, profesor UW, która opowie o humanistyce w wymiarze planetarnym, jaka wyłania się m.in. dzięki Internetowi. Prelekcji towarzyszy koncert-warsztat kompozytora i twórcy teatralnego Michała Górczyńskiego.

„Fragile”. Cyberartywizm w Warszawie – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Fragile”. Cyberartywizm w Warszawie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wszystko to wydarzy się w odniesieniu do 2 numeru Fragile dotyczącego Cyberartywizmu.

Spotkanie z Ewą Łukaszyk będzie dotyczyło humanistyki w wymiarze planetarnym, jaka wyłania się m.in. dzięki Internetowi. Prelegentka zwróci uwagę, że otwarcie tej nowej humanistyki światowej może być niepełne, a na naszych oczach rodzą się być może nowe rodzaje wykluczenia, oparte na przemocy bez sprawcy, wywołanej z pozoru niewydolnością samych lokalnych podmiotów, niezdolnych do przekroczenia własnych ograniczeń mentalnych, a w gruncie rzeczy – niedostateczną elastycznością świata intelektualnego, wciąż niegotowego na pełną pluralizację dyskursów. Czy można działać na rzecz tego, by dzięki Internetowi wyłoniła się autentyczna przestrzeń transkulturowa?

Podczas koncertu-warsztatu Michał Górczyński zaprezentuje swój pomysł na IFAME, czyli Internetowy Festiwal Alternatywnych Metod Edukacyjnych. Mówiąc, grając, poruszając się w sposób zaplanowany i działając na narzędziach multimedialnych typu komputer, smartfon, przedstawi swoją koncepcję edukacji komponowanej jako metodę budowania form, w ramach których przekazuje się wiedzę. W tym celu zbuduje zapis działania, opisze tworzenie takiej formy oraz efekty w innych projektach: composers beatbox, etiudy na klarnet, partytury codzienności czy też formy na flet prosty. Następnie opowie – w interakcji z publicznością – o wspólnym budowaniu partytur w ramach edukacji komponowanej i o tym, jak mogłoby to funkcjonować w Internecie dzięki kompozycji listów.

Prowadzenie: Joanna Bąk

Ewa Łukaszyk – dr hab. prof. UW, teoretyk kultury i literaturoznawca o orientacji komparatystycznej. Poszukuje nowych paradygmatów w humanistyce, związanych np. z takimi pojęciami jak kondycja transkulturowa i transkolonialność. Rozwija m.in. inspiracje topologii matematycznej, zmierzając w stronę teorii skupionej wokół takich problemów, jak pustka, brak, nieobecność, potencjalność i emergencja w literaturze i sztuce.

Michał Górczyński – kompozytor, twórca teatralny, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego.

Wydarzenie odbędzie się w ramach promocji aktualnego numeru pisma kulturalnego Fragile, który poświęcony został cyberartywizmowi, czyli związkom sztuki, aktywizmu i cyberprzestrzeni.

Dla pierwszych 10 osób bezpłatne egzemplarze Fragile. Wstęp wolny.

Spotkanie z Ewą Łukaszyk oraz koncert-warsztat Michała Górczyńskiego
30 września 2013 roku, godz. 19.00
MiTo art.café.book w Warszawie (ul. Waryńskiego 28)

Dodaj komentarz