• 2013-09-25

Energooszczędna Kostka pracowni Kameleonlab

Rafał Specylak i Kuba Woźniczna z pracowni Kameleonlab stworzyli projekt Dom Energooszczędna Kostka we Wrocławiu.

Dom Energooszczędna Kostka, proj. Kameleonlab (źródło: materiały prasowe)

Dom Energooszczędna Kostka, proj. Kameleonlab (źródło: materiały prasowe)

Działka znajduje się w willowej dzielnicy Wrocławia. Na działce znajdował się dom przeznaczony do rozbiórki. Zaprojektowano ponad 2-krotnie większą kubaturę aby pomieścić wymagania programu przedstawionego przez inwestorów. Poza tym klienci chcieli domu o bardzo wysokich parametrach energooszczędnościowych i prostej formy bez zbędnych dodatków. Te dwa życzenia zostały mocno podkreślone.

Zaprojektowano więc dom według schematów budownictwa pasywnego – maksymalnie zamknięty od strony północnej i północno-zachodniej i całkowicie otwarty strefą dzienną i innymi pomieszczeniami mieszkalnymi na stronę południową. Radykalne rozwiązanie formy domu – 2 elewacje od ulicy całkowicie pozbawione otworów wynikało właśnie z podejścia klientów.

Taka właśnie koncepcja została wybrana spośród kilku przedstawionych w trakcie wstępnych prac koncepcyjnych.

Układ funkcjonalny domu także podporządkowany jest idei efektywności energetycznej. Wszystkie podstawowe pomieszczenia mieszkalne zgrupowano przy całkowicie przeszklonej elewacji południowej natomiast pas przy elewacji północnej stanowi strefa buforowa gdzie znajduje się m.in garaż, duże pomieszczenia techniczno-gospodarcze, łazienka gościnna i rzadko użytkowany pokój gościnny. Otwarcie na południe i piękny ogród wykorzystuje przede wszystkim duża strefa dzienną z salonem przez 2
kondygnacje i antresolą na piętrze.

Układ funkcjonalny domu, wspomniana wynikowa forma elewacji a także szereg szczegółowych rozwiązań technicznych jak pompa ciepła z dolnym źródłem, zastosowanie fasady szklanej o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (U) pozwoliły uzyskać parametry zbliżone do budownictwa pasywnego.

Życzenie klientów co do prostej formy i płaskiego dachu koresponduje z zamierzeniem architektów nieinwazyjnego wpisania się bryłą w najbliższe otoczenie, w którym dominują domy kostki z lat 70-tych XX wieku.

Dom jest aktualnie budowany.

Dom Energooszczędna Kostka
Projekt: Kameleonlab (Rafał Specylak, Kuba Woźniczka), 2012
Realizacja: 2013-2014
Powierzchnia: 330 m2
Wrocław

Dodaj komentarz