• 2013-09-25

Amatorki w programie Teatr Polska

27 września nagradzane i szeroko komentowane Amatorki Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak zostaną zaprezentowane w Nowosolskim Centrum Kultury w Nowej Soli, w ramach projektu Teatr Polska.

„Amatorki" (źródło: materiały prasowe)

„Amatorki" (źródło: materiały prasowe)

Celem programu Teatr Polska jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska Amatorki zostaną zaprezentowane również w Krotoszynie, Koninie oraz w Nowym Dworze Gdańskim. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jelinek pokazuje w Amatorkach świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.

Przed każdym spektaklem odbędą się warsztaty, które poszerzą perspektywę interpretacyjną i umożliwią publiczności pełniejszy odbiór spektaklu.

Elfriede Jelinek
Amatorki

Przekład: Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska
Adaptacja i dramaturgia: Michał Buszewicz
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Scenografia: Marta Stoces MizBeware
Muzyka: Ala Masskotka, Piotr Kubiak
Choreografia: Dominika Knapik

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Brigitte), Piotr Biedroń (Heinz), Małgorzata Brajner (Matka), Katarzyna Dałek (Paula), Piotr Domalewski (Erich), Krzysztof Matuszewski (Ojciec) oraz Ala Masskotka.

28 września 2013 roku, godz. 20.00 Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyn
30 września 2013 r., godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – Dom Kultury Oskard, Konin
7 października 2013 r., godz. 18.00, Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy Dwór Gdański

Dodaj komentarz