• 2013-09-25

Al Di Meola odda hołd muzyce The Beatles

Wirtuoz gitary Al Di Meola wystąpi w Polsce 30 listopada w Warszawie, ze swoim nowym projektem Al Di Meola Plays Beatles and More, poświęconym twórczości legendarnej czwórki z Liverpoolu.

Al Di Meola (źródło: materiały prasowe Agencji STX JAMBOREE)

Al Di Meola (źródło: materiały prasowe Agencji STX JAMBOREE)

Zatoczyłem pętlę – mówi artysta – zacząłem przygodę z muzyką od miłości do The Beatles, by na końcu znów do nich wrócić. I znów wydają mi się tak samo świeży i inspirujący jak kiedyś. Gdyby nie oni, prawdopodobnie byłbym dziś strażakiem, kto wie… Zmienili z resztą nie tylko mnie, ale cały świat – nie ma żadnej innej muzyki, która miałaby tak piorunujący wpływ na otoczenie.

Podobnie jak większość Amerykanów, wychowanych w latach 60-tych ubiegłego wieku, Al Di Meola pozostał pod gigantycznym wrażeniem występu The Beatles w Ed Sullivan Show. To dzięki czwórce Anglików, Di Meola po raz pierwszy wziął gitarę do ręki.

Blisko pięćdziesiąt lat po tym jak pierwsza fala beatlemanii dotarła do USA, genialny gitarzysta składa prywatny hołd grupie, która zmieniła jego życie i wydaje płytę „All Your Life” (2013) w legendarnym studio Abbey Road oraz wyrusza w trasę koncertową po świecie z nowym projektem „Al Di Meola plays Beatles and More”. Płyta oraz koncerty są popisem gitarowego geniusza – 14 utworów The Beatles w specjalnych aranżacjach na gitarę, dwie lub trzy, zostają przedstawione w zupełnie nowej zaskakującej odsłonie. Poza gitarami pojawia się dodatkowo kwartet smyczkowy – to właśnie w warszawskiej Sali Kongresowej Al Di Meola zagra w pełnym składzie koncertowym, czyli włącznie ze Sturcz String Quartet. W skład zespołu poza słynnym gitarzystą wchodzą także Fausto Beccalossi (akordeon), Peo Alfonsi lub Kevin Seddiki (druga gitara) oraz Peter Kaszas (perkusja). Al Di Meola ze swoim projektem zagrał między innymi podczas tegorocznego Alicante International Jazz Festival 2013.

Koncert światowej sławy gitarzysty będzie jednym w Polsce, kiedy gitarzyście towarzyszyć będzie pełny skład sceniczny, w tym zespół wybitnych instrumentalistów oraz węgierski kwartet smyczkowy. Al Di Meola wystąpi jako główna gwiazda w ramach trzeciej edycji Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane.

Koncert Al Di Meola:
30 listopada 2013 r., godz. 19.00
Plac Defilad 1, Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Dodaj komentarz