• 2013-09-24

Szczepan Twardoch: Wieczny Grunwald

10 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się powieść Szczepana Twardocha Wieczny Grunwald.

Szczepan Twardoch „Wieczny Grunwald” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Szczepan Twardoch „Wieczny Grunwald” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Pod Grunwaldem ginie jeden z rycerzy zakonnych — syn polskiego króla. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to dopiero początek Wiecznego Grunwaldu.

Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim K — jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by dowiedzieć się, kim jest: bastertem królewskim czy kurwim synem? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?

Prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe, alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości, Twardoch przedstawia własną wersję polsko-niemieckich antagonizmów. Wieczny Grunwald to mroczna, brudna od krwi i błota opowieść, w której autor miażdży stereotypy etosu rycerskiego oraz romantycznego wallenrodyzmu. Milowy krok na drodze do sukcesu Morfiny — nagrodzonej Paszportem Polityki, nominowanej do Nike, Literackiej Nagrody Gdynia oraz Gwarancji Kultury. Powieść tylko dla dorosłych.

Szczepan Twardoch Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów
Premiera: 10 października 2013 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz