• 2013-09-24

Stacja Młoda Architektura: Jak uczyć (się) architektury?

25 września o godz. 19.00 w klubokawiarni Warszawa Powiśle odbędzie się ostatnie spotkanie i finisaż cyklu Stacja Młoda Architektura pt. Jak uczyć (się) architektury?

Stacja Młoda Architektura: Jak uczyć (się) architektury? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Młoda Architektura: Jak uczyć (się) architektury? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gośćmi wieczoru będą: Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej Centrala, współautorka rewitalizacji i adaptacji dolnego pawilonu stacji Warszawa Powiśle na klubokawiarnię, w której odbywają się spotkania, oraz Hubert Trammer, krytyk architektury, publicysta, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Uczelnie powinny tworzyć think-tanki otwarte na współpracę z lokalnymi samorządami i różnymi instytucjami publicznymi, a program nauczania w większym stopniu łączyć różne dyscypliny i środowiska. Ponieważ trudno zmienić uczelnie od razu, droga do skuteczności powinna wieźć poprzez samokształcenie – zwracali uwagę uczestnicy organizowanych w tym roku przez Architekturę-murator konfrontacji Młodzi do Łodzi. Goście spotkania, również biorący w nich udział, opowiedzą, jak wygląda dziś edukacja architektów w Polsce, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy sami architekci wiedzą, czego powinni się uczyć.

Małgorzata Kuciewicz współtworzy grupę projektową Centrala; studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, a doświadczenie zdobywała m.in. w Berlage Institute w Amsterdamie. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast (m.in. skwer sportów miejskich w pawilonie Emilia). Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Kuratorka wystawy Chwała miasta, a także współautorka rewitalizacji dolnego pawilonu stacji Warszawa Powiśle.

Hubert Trammer – nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, stały współpracownik Fundacji Twórców Architektury oraz czasopism architektonicznych Architektura-murator i A10. Członek jury konkursów architektonicznych, w tym europejskiego konkursu urbanistycznego Europan i zorganizowanego przez Lietuvos Architektų Sąjunga konkursu na najlepsze projekty i realizacje na Litwie z lat 2008-2009. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie oraz Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie tego miasta. Gościnie prowadzi też wykłady, wycieczki i warsztaty architektoniczne dla różnych instytucji i uczelni.

Stacja Młoda Architektura: Jak uczyć (się) architektury?
25 września 2013 r., godz. 19.00
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3B
Warszawa

Dodaj komentarz