• 2013-09-24

Nawrocki Folk Computer Band, czyli lider Kobiet solo

Grzegorz Nawrocki, jeden z najciekawszych polskich piosenkopisarzy wydaje nowy materiał. Album pod szyldem Nawrocki Folk Computer Band ukaże się 18 października 2013 roku.

Nawrocki Folk Computer Band, fot. Dar Giers (źródło: mat. prasowe Thin Man Records)

Nawrocki Folk Computer Band, fot. Dar Giers (źródło: mat. prasowe Thin Man Records)

W 2013 roku Grzegorz Nawrocki powołał do życia swój nowy, tym razem solowy projekt Nawrocki Folk Computer Band, zwrócony ku akustycznym brzmieniom i klimatom z pogranicza mrocznego country i punk-bluesa. Sam autor mówi o swoich utworach, że są to pieśni mentalnych niewolników. Album nagrany został w dziewięćdziesięciu procentach na jeden rosyjski mikrofon w pomieszczeniach przedwojennego browaru w Gdańsku Wrzeszczu. Śpiewającego i grającego na gitarze akustycznej Grzegorza Nawrockiego wspomogli i otoczyli braterską opieką Pat Stawiński (współproducent i dobry duch całego przedsięwzięcia, który większość swoich partii zagrał na polskiej basówce znalezionej na śmietniku) oraz Karol Pawłowski, który zagrał w kilku utworach na perkusji i użyczył swoich staroniemieckich apartamentów, gdzie muzycy mogli oddawać się swojej pasji do woli.

Grzegorz Nawrocki to jeden z najciekawszych polskich piosenkopisarzy ostatnich dwóch dekad. Od zawsze związany z Trójmiastem. Od lat cieszy się zasłużoną estymą w kręgach rodzimej alternatywy. Ich zainteresowanie zdobył nagrywając z zespołem Ego psychodeliczno-rockowy album Światowid (1997). Poważną popularność i miejsce w panteonie twórców krajowej piosenki przyniosła Nawrockiemu jednak działalność w założonej przez niego grupie Kobiety. Pierwszą płytą tej trójmiejskiej formacji udowadniał, że w wyrazisty sposób potrafi połączyć popową melodykę z niebanalną kompozycją i zgrabnie skrojonym polskim tekstem. Krytycy ochrzcili muzykę Kobiet mianem avant-popu. Każdy z dotychczasowych czterech albumów grupy przynosił piosenki o przebojowym potencjalne. Do najważniejszych singlowych dzieł muzyka należą takie utwory jak MarcelloKaszubski szamanDoskonalę tracę czasPif Paf czy pochodzące z ostatniej płyty We Are the Mutants i Łajka.

Album Nawrocki Folk Computer Band:
Premiera: 18 października 2013 roku
Wydawca: Thin Man Records

Dodaj komentarz