• 2013-09-24

Lutoschool i Lutosławski XXI

Jesienią 2013 roku odbędą się dwa projekty edukacyjne: warsztaty dla nauczycieli oraz ogólnopolski konkurs felietonów Lutosławski XXI, czyli ogólnopolski konkurs felietonów o kompozytorze, muzyce i kulturze współczesnej.

Lutoschool i Lutosławski XXI, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lutoschool i Lutosławski XXI, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty dla nauczycieli i ogólnopolski konkurs felietonów Lutosławski XXI. Muzyka na słowa oraz Lutoschool – to jesienne, artystyczne spotkania z muzyką Witolda Lutosławskiego. Działania te odbędą się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, a poprowadzą je znani animatorzy i osobowości artystycznego, naukowego i edukacyjnego świata polskiej muzyki. Projekt Lutosławski XXI jest kompleksowym działaniem, którego celem jest popularyzacja twórczości i postaci Witolda Lutosławskiego w przestrzeni oświatowej i w świadomości młodych Polaków.

Istotą projektu Lutosławski XXI/Warsztaty dla nauczycieli są warsztaty artystyczne, dzięki którym organizatorzy chcą zachęcić nauczycieli do prezentowania muzyki Lutosławskiego uczniom, wyposażyć w wiedzę i umiejętności potrzebne do jej zrozumienia i popularyzowania, obudzić w nich pasję propagatora artystycznej muzyki współczesnej. Do prowadzenia warsztatów organizatorzy zaprosili wybitnych kompozytorów muzyki, pedagogów, publicystów, wśród nich znaleźli się: Anna Ignatowicz-Glińska, Joanna Grotkowska, Monika Gromek, Tadeusz Wielecki, Sławomir Wojciechowski, Mateusz Migut, Ziemowit Socha, Ewa Jakubowska, Ewa Cichoń. Każdy z 6 dni warsztatowych zakończy się interaktywnym koncertem z udziałem znakomitych kameralistów i animatorów. Wśród zadań i tematów warsztatowych znajdą się także:

  • propozycje zabaw i działań twórczych dla uczniów i nauczycieli wokół wybranych utworów i technik kompozytorskich
  • krótki wykład o życiu i twórczości Lutosławskiego, połączony ze słuchaniem nagrań z jego muzyką
  • omówienie różnorodnych zagadnień związanych z muzyką XX i XXI wieku, pedagogiką, psychologią i socjologią muzyki, w wymiarze przydatnym w edukacji powszechnej

Lutosławski XXI. Muzyka na słowa to ogólnopolski konkurs felietonów o kompozytorze, o muzyce i kulturze współczesnej, konkurs literacki skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz do osób dorosłych. Forma konkursowa ma na celu promocję twórczości Witolda Lutosławskiego, popularyzację wiedzy oraz ożywienie zainteresowania współczesną kulturą muzyczną, podnoszenie kompetencji muzycznych i literackich. W Jury zasiądą znani dziennikarze muzyczni i kompozytorzy współcześni. Termin nadsyłania prac: 4 listopada 2013 roku. Propozycje tematów konkursowych to:

  • Pomiędzy ciszą, harmonią i dźwiękową szarańczą. Czym jest dla współczesnych Polaków prawo do ciszy, a czym niechciana muzyka?
  • Walczyć czy tworzyć? – wojenne i ideologiczne dylematy artystów na podstawie życia i twórczości Witolda Lutosławskiego, Władysława Szpilmana, Andrzeja Panufnika i innych
  • Moja playlista a Lutosławski. Który utwór Witolda Lutosławskiego znajdzie się na mojej prywatnej playliście i dlaczego?

Terminy warsztatów – 24 lub 25 października, 7 lub 8 listopada, 14 lub 15 listopada 2013 roku
Termin nadsyłania prac – 4 listopada 2013 roku
Termin rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenie wyników – 20 listopada 2013 roku
Termin i miejsce uroczystego finału – 29 listopada 2013 roku, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz