• 2013-09-24

Gdzie szukać Luzofonii?

28 września o godz. 17.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych, których tematyka koncentruje się wokół pojęcia Luzofonii (portugalskiego kręgu językowego).

Kongres Luzytanistów Polskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kongres Luzytanistów Polskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach I Kongresu Polskich Luzytanistów organizowanego przez Katedrę im. Vergílio Ferreira Instytutu Camõesa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Zakład Portugalistyki i Przekładoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Lusorizonte wraz z Kinem Pod Baranami zapraszają na pokaz dwóch filmów dokumentalnych, których tematyka koncentruje się wokół pojęcia Luzofonii (portugalskiego kręgu językowego).

Twórcy prezentowanych dokumentów – Listy do Angoli i Dziewięciogłowa Luzofonia – poszukują odpowiedzi na pytania: czym jest Luzofonia, gdzie jej szukać, czy jest wyłącznie kwestią języka? Co sądzą na jej temat ludzie, którzy na co dzień posługują się językiem portugalskim. Jakie są ich odczucia, wspomnienia i emocje związane z tym językiem?

W programie:

  • Listy do Angoli (Cartas para Angola), reż. Coraci Ruiz, Julio Matos, Brazylia 2011, 79’

Brazylia i Angola są dwoma przeciwnymi brzegami Atlantyku, gdzie używa się tego samego języka. Łączy je kolonialna przeszłość i wiele wspólnych opowieści zwykłych ludzi. Kilka osób pisze do siebie listy. Niektórzy są dawnymi przyjaciółmi, inni nigdy się nawet nie widzieli. Wymieniają między sobą historie o własnych doświadczeniach migracji, tęsknocie, przynależności, wojnie, uprzedzeniach, wygnaniu i oddaleniu. Poszukiwanie tożsamości i rekonstrukcja pamięci dokonują się tu na poziomie emocjonalnym, czułym i drażliwym. Wraz z bohaterami podróżujemy pomiędzy trzema kontynentami i trzema krajami: Angolą, Brazylią i Portugalią.

  • Dziewięciogłowa Luzofonia (Lusofonia de 9 cabecas), reż. Cristina Branco, Portugalia 2012, 23’

Dokument jest audiowizualną próbą debaty o (nie)istnieniu Luzofonii. Dyskusja stara się przekroczyć instytucjonalne ramy języka, polityki i ekonomii, w których Luzofonia jest często teoretyzowana i zamykana. Dlatego autorka filmu oddała głos dziewięciu osobom, które przez pryzmat swoich doświadczeń i emocji starają się ustalić, jakie znaczenie i wymiary posiada Luzofonia w życiu każdego z nich.

Gdzie szukać Luzofonii? – pokaz filmów
28 września 2013 r., godz. 17.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz