• 2013-09-24

Ambasadorzy poezji w Legnicy

Po dziesięciu latach Biuro Literackie wraca do Legnicy z dużym, międzynarodowym projektem. Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to przedsięwzięcie, za sprawą którego literatura połączy na rok Moskwę i Małą Moskwę – jak często nazywana jest Legnica.

„Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów” – baner (źródło: materiały prasowe)

„Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów” – baner (źródło: materiały prasowe)

Projekt to cykl spotkań, które w październiku, styczniu, marcu i czerwcu odbędą się w Moskwie i Legnicy. Będą uczestniczyć w nich nieprzeciętne osobowości rosyjskiej sceny literackiej oraz znani autorzy związani z wrocławską oficyną. To powrót do przeszłości nie tylko ze względu na miejsce, ale też nazwę, która nawiązuje do Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy – przedsięwzięcia ważnego dla początków działalności Biura. Formuła projektu to jednak zupełna nowość.

Pierwsze spotkanie inaugurujące cały cykl przewidziane jest na 2 października. Do Legnicy przyjedzie wtedy dwoje autorów rosyjskich: Vera Polozkova – najbardziej znana młoda poetka w Rosji, dziennikarka i eseistka, eksperymentującą z muzyką oraz teatrem, a także Lev Oborin – poeta, tłumacz z języka polskiego, angielskiego i rosyjskiego, publikujący na łamach najważniejszych pism literackich.

Nie zabraknie też autorów Biura Literackiego. W spotkaniu udział weźmie dwoje laureatów Nagrody Literackiej Gdynia, znanych z legnickich edycji festiwali: Marta Podgórnik – uznana i tłumaczona na wiele języków poetka, krytyk literacki i redaktorka oraz Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, przygotowujący premierowy tom wierszy Echa, który jesienią tego roku ukaże się nakładem wrocławskiego wydawnictwa.

Otwarcie projektu uświetni w Legnicy obecność dyrektora rosyjskiego Instytutu Książki Alexandera Gavrilova oraz Very Yudintsevej. W następnych miesiącach Legnicę odwiedzą kolejne pary rosyjskich artystów: Linor Goralik i Dmitry Vodennikov (styczeń), Andrey Rodinov wraz z Eleną Fanaylovą (marzec), a także Boris Dubin w towarzystwie Marii Stepanovej (czerwiec). W spotkaniach uczestniczyć będą także każdorazowo organizatorzy zarówno ze strony polskiej, jak i rosyjskiej.

Polskimi Ambasadorami Poezji w Moskwie będą: Wojciech Bonowicz i Marta Podgórnik (styczeń), Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz (marzec) oraz Marcin Sendecki i Andrzej Sosnowski (czerwiec). Projekt zainaugurują 15 października Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Artur Burszta, który zaprezentuje film Dorzecze Różewicza. Finał projektu 14 października 2014 roku z udziałem Jacka Dehnela i Ryszarda Krynickiego.

Projekt to pierwsza taka okazja, by spotkać się z współczesnymi autorami rosyjskimi, nieznanymi w Polsce i nietłumaczonymi na język polski. Spotkania w Legnicy poprowadzi Zbigniew Dmitroca, zajmujący się także przekładem wierszy rosyjskich autorów. Owocem całego przedsięwzięcia ma być antologia z wyborem wierszy rosyjskich pisarzy uczestniczących w projekcie, którą wyda Biuro Literackie.

Finałowemu spotkaniu projektu w październiku 2014 roku w Moskwie towarzyszyć będzie premiera antologii wierszy autorów Biura Literackiego z przekładami na język rosyjski, stanowiąca pierwszą tak obszerną prezentację współczesnej polskiej poezji u naszych wschodnich sąsiadów. Dodatkowym elementem promocji autorów Biura będzie specjalnie stworzona na okazję projektu strona internetowa w języku rosyjskim.

Inauguracja projektu 2 października zbiegnie się z dziesiątą rocznicą zakończenia przez Biuro Literackie działalności w Legnicy. To tutaj między 1996 a 2003 rokiem odbyło się osiem edycji festiwalu. Na początku były to Europejskie Spotkania Pisarzy, potem Fort i następnie Port Legnica. Tutaj też działalność zaczynało Biuro Literackie – z pierwszą siedzibą przy ulicy Księżycowej na legnickim osiedlu Kopernik.

Ambasadorzy Poezji to projekt, którym Biuro Literackie inauguruje swoją międzynarodową działalność. Podobnie jak pierwsza edycja festiwalu, tak i ten nowy etap działalności oficyny Artura Burszty ma więc swój początek w Legnicy. Kolejne podobne inicjatywy krajowe i zagraniczne realizowane będą w innych miastach Polski. Wrocław wciąż będzie główną siedzibą wydawnictwa oraz Portu Literackiego. W myśl zawartej umowy przynajmniej do 2015 roku.

Partnerem Biura Literackiego jest Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicka Biblioteka Publiczna.

Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
Od października 2013 roku do czerwca 2014 roku
Spotkanie inaugurujące: 2 października 2013 roku
Legnica

Dodaj komentarz