• 2013-09-23

Ryszard Waśko z Rose Selavy w Warszawie

Od 27 w oknach Galerii Kordegarda w Warszawie będzie można oglądać nocną projekcję filmu Ryszarda Waśki pt. Portret artysty jako Rose Selavy (1997).

Ryszard Waśko, „Portret artysty jako Rose Selavy”, kadr z filmu, 1997 © Ryszard Waśko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Waśko, „Portret artysty jako Rose Selavy”, kadr z filmu, 1997 © Ryszard Waśko (źródło: materiały prasowe organizatora)

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie we współpracy z Galerią Kordegarda zaprasza na projekcję filmu Portret artysty jako Rose Selavy (1997). TRAFO pragnie tym samym zaprezentować warszawskiej publiczności część wystawy Ryszard Waśko. Genesis, która zainaugurowała działalność instytucji.

Film nawiązuje do dwóch słynnych performance Marcela Duchampa: wymyślonej przez niego kobiecej postaci Rose Selavy oraz ostatniego publicznego wystąpienia w muzeum w Pasadenie w 1963 roku. Ryszard Waśko daje aktorski popis siedząc przy ustawionym w wodzie, na brzegu jeziora, stole i rozgrywając partię szachów z nagą kobietą. Bawi się sytuacją, swoją tożsamością i odwołaniami do historii sztuki. Zabawa ta nie pozostaje w obszarze jednego wymiaru, jednocześnie bowiem zadaje pytania o zapożyczenia i cytaty we współczesnych formach sztuki. Autoironiczny dystans uwypukla atrybut fluxusowy pojawiający się często w jego pracach z okresu lat 90..

Nocna projekcja filmu Ryszarda Waśki pt. Portret artysty jako Rose Selavy
Projekcja odbędzie się w dniach od 27 do 29 września 2013 roku
Okna Galerii Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Dodaj komentarz