• 2013-09-23

Poszukiwanie Lutosławskiego

Projekt Poszukiwanie to cykl wydarzeń organizowanych przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie. W czasie spotkań, które rozpoczną się 27 września przybliżana będzie sylwetka Witolda Lutosławskiego, którego setna rocznica urodzin przypada na rok 2013.

Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Marcin Lenarczyk (źródło: mat. prasowe)

Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Marcin Lenarczyk (źródło: mat. prasowe)

Zdecydowałem się na pracę od zera w 1948 roku. Nie znajdowałem wokół siebie żadnych modeli, żadnych trendów, które mogłyby mi w tym pomóc, aby odnaleźć język muzyczny i w ogóle estetykę, której pragnąłem. To była praca całkowicie samodzielna. Nie zależało mi na tym, aby uczestniczyć w jakichś prądach, jakichś modach, w jakichś ewentualnie kierunkach estetycznych. Nie dlatego, żebym się specjalnie od tego chciał dystansować, ale po prostu miałem dla mnie najpilniejsze zadanie, to jest po prostu powiedzieć to, co chciałem powiedzieć. I do tego potrzebny był mi język, którego wokół siebie nie znajdowałem, musiałem go sam wypracować. Tak się też stało. Ktoś mnie się kiedyś zapytał: Czy pan należy do jakiegoś kręgu, czy do jakiegoś trendu, czy jest pan samotnym wilkiem? (…) Powiedziałem: tak, ja jestem lonely wolf – Witold Lutosławski.

Witold Lutosławski – warszawiak, ambasador Polski w świecie, pełny dystansu i dyskrecji artysta, który otaczał się ciszą, cenił bezkompromisowość i postęp w sztuce, umiał słuchać i słyszeć. Projekt Poszukiwanie ma na celu przybliżyć postać jednego z największych kompozytorów XX wieku.

Poszukiwanie, plakat (źrodło: mat. prasowe)

Poszukiwanie, plakat (źrodło: mat. prasowe)

Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Jaki wpływ na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 1956 roku? Organizatorzy i prowadzący spotkania postarają się poszukać odpowiedzi na postawione pytania. W programie m.in.: Klubowy Fajf w Klubie Basen, w wykonaniu Marcina Maseckiego, Jerzego Rogiewicza i Dj’a Lenara, spacer śladami Lutosławskiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania oraz pokazy filmów związanych z sylwetką kompozytora.

Projekt Poszukiwanie:
od 27 do 13 października 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz