• 2013-09-23

Triennale Grafiki w Krakowie – nad Bosforem

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie po raz pierwszy gości w Stambule. Wielka międzynarodowa wystawa grafiki zostanie otwarta 2 października w tamtejszym Centrum Sztuki Tophane-i Amire. Jest to prezentacja ponad 239 prac z całego świata nadesłanych do Krakowa. Od wielu lat właśnie krakowskie Triennale jest światowym centrum grafiki i jej niestrudzonym promotorem.

Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków – Stambuł 2013 „interfaces-istanbul”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków – Stambuł 2013 „interfaces-istanbul”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki współdziałaniu z Mimar Sinan Fine Arts University w Stambule, Międzynarodowe Triennale Grafiki będzie prezentowane na największym forum sztuki nad Bosforem. W magicznych wnętrzach Tophane-i Amire eksponowane będą wspaniałe dzieła graficzne, instalacje multimedialne, grafika warsztatowa i cyfrowa. Wśród artystów z 39 krajów świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei, Australii są wybitni polscy graficy, laureaci konkursów międzynarodowych oraz młodzi artyści.

Wystawa pozwoli na konfrontację międzynarodowej społeczności grafików, zbliżenie kultur, budowanie więzi oraz otwarcie nowych pól dialogu poprzez sztukę.

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (SMTG) wraz z partnerami z Austrii (Künstlerhaus w Wiedniu), Niemiec (Horst-Janssen-Museum w Oldenburgu), Szwecji (Dalarnas Museum w Falun) i Turcji (Mimar Sinan Fine Arts University w Stambule) realizuje projekt International Print Network, który jest największą partnerską imprezą graficzną na świecie. W tym roku w ramach tej współpracy odbyły się już wystawy MTG w Oldenburgu oraz w Wiedniu, a w grudniu 2013 roku otwarta zostanie wystawa MTG w szwedzkim Falun.

Organizator polski: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Organizator turecki: Mimar Sinan Fine Arts University w Stambule
Generalny organizator: prof. Yalçın Karayağız
Generalny koordynator: prof. Caner Caravit

Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków – Stambuł 2013. interfaces–istanbul
Wernisaż: 2 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 7 listopada 2013 roku
Tophane-i Amire Culture & Art Center w Stambule

Dodaj komentarz