Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969

Od 4 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można oglądać wystawę Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969.

T. Byszewska-Lenica: Widmo, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

T. Byszewska-Lenica: Widmo, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponad 250 polskich powojennych plakatów, autorstwa najwybitniejszych artystów ubiegłego stulecia, recenzje filmowe Agnieszki Osieckiej, projekcje filmów, spotkania z artystami – już w październiku świat X Muzy zagości w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Nowa wystawa Filmowo mi… to wyjątkowe połączenie obrazu z poezją, któremu towarzyszyć będą liczne imprezy, związane z plakatem, filmem i nie tylko.

Filmowo mi… to ponad 250 prac wybitnych polskich grafików. Wiele z prezentowanych na wystawie dzieł to dziś ikony polskiej i międzynarodowej sztuki [...] Nagradzane, poszukiwane przez kolekcjonerów, analizowane przez historyków, osiągające rekordowe ceny na aukcjach. Muzeum Plakatu należy do nielicznych, posiadających nawet unikatowe egzemplarze, występujące już tylko w pojedynczych sztukach.

– Aleksandra Jatczak, z Muzeum Plakatu w Wilanowie, komisarz wystawy

Wśród zgromadzonych prac znalazły się nagradzane na międzynarodowych konkursach dzieła Henryka Tomaszewskiego, mistrzowskie kompozycje Romana Cieślewicza, Wojciecha Fangora, Marka Freudenreicha, Jana Lenicy, humorystyczne plakaty Eryka Lipińskiego, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Mariana Stachurskiego, Waldemara Świerzego, Bronisława Zelka, czy eksperymentalne kolaże Wojciecha Zamecznika. Nie zbraknie dzieł twórców znanych z innych dziedzin twórczości, takich jak: Roman Opałka, Walerian Borowczyk, czy Aleksander Kobzdej, a także przedstawianych jedynie na marginesie historii, plakatów autorstwa kobiet: Liliany Baczewskiej, Hanny Bodnar, Anny Huskowskiej czy Hanny Lipińskiej. Wśród zebranych prac – plakaty anonsujące klasyki filmowe kina polskiego i światowego, takie jak Bulwar zachodzącego słońca, Eroica, Zawrót głowy, W samo południe, Kanał oraz równie ciekawe prace poświęcone mniej znanym produkcjom filmowym, takim jak bajki dla dzieci czy dokumenty, emitowane w polskich kinach w latach 50. i 60.

Filmowo mi… to nie tylko znakomite plakaty. Uzupełnieniem wystawy są nieznane dotąd recenzje i felietony autorstwa Agnieszki Osieckiej, poświęcone dziełom filmowym.

Recenzje filmowe Agnieszki Osieckiej, aktywnej uczestniczki polskiego życia kulturalnego, ale też studentki reżyserii, doskonale współgrają z interpretacją graficzną dzieł wyrażoną na plakacie. [...] Czas, w którym Osiecka pisała recenzje był jednym z najciekawszych i najlepszych okresów polskiej sztuki graficznej. Duża część prezentowanych dzieł, przewyższa poziomem artystycznym same filmy, jak zauważała Osiecka. Recenzje, odnalezione w archiwach Fundacji Okularnicy, oraz kilkadziesiąt plakatów z kolekcji Muzeum Plakatu, zestawiono jako dopełniające się artystyczne środki wyrazu w publikacji Filmidła. Gawędy o filmach. Oryginalnych plakatów jednak nic nie zastąpi. Ich kolorystyka i jakość urzeka do dziś – stąd pomysł wystawy!

– dodaje Aleksandra Jatczak.

Ekspozycja jest kontynuacją współpracy Muzeum Plakatu z Fundacją Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Wystawie towarzyszy bogaty program imprez artystycznych – m.in. projekcje filmów, wykłady i spotkania poświęcone plakatom, filmom oraz twórczości Agnieszki Osieckiej. Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969, rozpoczyna się 4 października 2013 r. i potrwa do 12 stycznia 2014 r. Wystawa oraz uzupełniające ją spotkania kulturalne uświetniają tegoroczny jubileusz 45-lecia Muzeum Plakatu w Wilanowie – najstarszego muzeum plakatu na świecie.

Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969
4 października 2013 r. – 12 stycznia 2014 r.
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Warszawa

Dodaj komentarz