• 2013-09-21

Życie Adeli w kinach od połowy października

Od 18 października na ekranach polskich kin będzie można oglądać Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 Abdellatifa Kechicha, laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes.

Kadr z filmu „Życie Adeli”, reż. Abdellatif Kechiche (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Życie Adeli”, reż. Abdellatif Kechiche (źródło: materiały prasowe)

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 wzbudziło zachwyt już na festiwalu w Cannes, gdzie odbyła się jego światowa premiera. Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało filmowi główną nagrodę, Złotą Palmę, w uzasadnieniu pisząc: absolutnemu arcydziełu filmowemu  śmiałej i pełnej pasji opowieści o miłości. Wyróżnione zostały także aktorki, grające w filmie Abdellatifa Kechiche’a, który w absolutnie uniwersalny, nowoczesny i pełen emocji sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającą się na przestrzeni wielu lat.

Film stał się głośny na całym świecie także za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina. Przy nich momenty z Ostatniego tanga w Paryżu wyglądają na sztywne i staroświeckie  pisali krytycy, doceniając jednocześnie ich szczerość i piękno.

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

Abdellatif Kechiche reżyser, scenarzysta i aktor pochodzący z Tunezji, a mieszkający od szóstego roku życia we Francji. Karierę w filmie rozpoczął w 1982 roku jako aktor, ale nie była ona spektakularna. Od czasu do czasu grał na ogół drugoplanowe postaci arabskiego pochodzenia, a jego największym osiągnięciem jest nagroda na festiwalu filmów francuskojęzycznych w Namur za rolę w Biznes z 1992 roku. Jako reżyser zadebiutował w wieku 40 lat głośną Winą Woltera z 2000 roku, która pokazana została na festiwalu w Wenecji. Opowieść o emigrancie z Tunezji próbującym ułożyć sobie życie we Francji otrzymała tam m.in. nagrodę im. Luigi Di Laurentisa.

Każdy jego kolejny film budził coraz większe zainteresowanie festiwali i publiczności na całym świecie. Unik z roku 2003 przyniósł Kechiche’owi nagrody na festiwalach w Buenos Aires, Stambule, Sztokholmie oraz prestiżowe francuskie Cezary dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i film. Późniejsza o cztery lata Tajemnica ziarna zdobyła nagrodę Louisa Delluca, 4 nagrody na festiwalu w Wenecji i kolejne Cezary w tych samych kategoriach co Unik.

Życie Adeli, najnowszy film Kechiche’a, został zaproszony do udziału w festiwalu w Cannes, gdzie podbił krytyków i jury. Reżyser wyjechał z Lazurowego Wybrzeża ze Złotą Palmą, a odtwórczynie głównych ról z nagrodami aktorskimi.

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2
Reżyseria: Abdellatifa Kechicha
Występują: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche, Jérémie Laheurte, Catherine Salée, Aurélien Recoing
Dystrybucja: Gutek Film
W kinach od 18 października 2013 r.

Dodaj komentarz