• 2013-09-21

Zbigniew Dłubak z Madrytu do Warszawy

Od 27 września w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Dłubaka pt. Struktury ciała.

fot. Zbigniew Dłubak © A. Dłubak/FAF, po prawej: fot. Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Zbigniew Dłubak © A. Dłubak/FAF, po prawej: fot. Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Dłubak (1921-2005), jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennej awangardy nad tematem aktu zaczął pracować około 1958 roku. Pozostał on głównym motywem w jego twórczości fotograficznej do końca jego aktywności artystycznej. Dłubak nigdy jednak nie był uważany za fotografa specjalizującego się w akcie. Paradoks ten można tłumaczyć tym, że akty Dłubaka były zawsze poddane logice modernizmu – służyły wypowiedziom na temat języka fotografii, struktury powstawania i odczytywania znaczeń czy mechanizmów działania odbioru wzrokowego.

Zagadnienia te wysuwane na pierwszy plan, przesłaniały fakt, że owe teoretyczne rozważania prowadzone były wokół fotografii nagiego kobiecego ciała. Wystawa wydobywa te właśnie wątki z obszernego dorobku artysty. Wybór prac z lat 1970-1978, p.t. Gestykulacje, które były wykonane w bardzo wielu wariantach z wieloma modelkami oraz szkice i dokumentacja do Ikonosfery I, z 1967 roku, pokazują wyjątkowo konsekwentną, rygorystyczną i fascynującą pracę z kobiecym ciałem.

Wystawa, w szerszej wersji, po raz pierwszy prezentowana była w ramach programu głównego tegorocznego festiwalu Photoespaña w Madrycie.

Kuratorka: Karolina Ziębińska-Lewandowska
Aranżacja: Jan Strumiłło

Zbigniew Dłubak, Struktury ciała
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 30 października 2013 roku
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Dodaj komentarz