• 2013-09-21

Spektakl inspirowany korespondencją Osieckiej i Przybory

21 września w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu do tekstów Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory Listy na wyczerpanym papierze. 

„Listy na wyczerpanym papierze", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Listy na wyczerpanym papierze", plakat (źródło: mat. prasowe)

Agnieszka Osiecka – poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, śpiewanych przez kolejne pokolenia Polaków. Jeremi Przybora – poeta, pisarz, satyryk, aktor, współtwórca telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów oraz radiowego teatrzyku Eterek oraz autor tekstów piosenek, które zbudowały powojenną kulturę popularną.

Oboje świadomie plasowali swoją twórczość na styku dwóch światów, między tym, co tradycyjnie uznawane za wysokie i tym, co postrzegane jako niskie. Groteską, autoironią, absurdem, dowcipem i niespotykanym bogactwem słownictwa stworzyli, każde w swoim czasie, kategorie estetyczne budujące nowy typ piosenki. Wszechobecne pustosłowie zastąpili nadmiarem znaczeń. Ich twórczość tworzona pod prąd – popularna i wysoka zarazem – była intelektualną ucieczką od szarzyzny rzeczywistości. Romans artystów z jednej strony wydaje się być absolutnie wyjątkowy ze względu na jakość i wartość literacką korespondencji i piosenek, które po sobie zostawił. Z drugiej strony faktem jest, że nieprzeciętny związek dwojga tak niezwykłych osobowości rozmył się i skończył w tak przeciętny sposób.

Spektakl Listy na wyczerpanym papierze powstał na podstawie dwóch lat z życia Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, zapisanych w listach, wierszach i piosenkach. Lena Frankiewicz stworzyła scenariusz spektaklu muzycznego inspirowanego opublikowaną w 2010 roku korespondencją dwojga nieprzeciętnych osobowości polskiej kultury lat sześćdziesiątych.

Listy na wyczerpanym papierze:
Premiera: 21 września 2013 r. godz. 19.30
ul. Kazimierza Karasia 2, Scena Kameralna Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana
Warszawa

Dodaj komentarz