• 2013-09-20

Wałęsa. Człowiek z nadziei polskim kandydatem do Oscara

Wałęsa. Człowiek nadziei w reżyserii Andrzeja Wajdy wystartuje w oscarowym wyścigu, jako polski kandydat do statuetki w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Rober Więckiewicz i Andrzej Wajda na planie filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Rober Więckiewicz i Andrzej Wajda na planie filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Komisja Oscarowa w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Andrzej Bart, Marek Hendrykowski, Barbara Hollender, Izabela Kiszka-Hoflik, Bartosz Konopka, Artur Reinhart oraz Agnieszka Odorowicz wybrała film Wałęsa. Człowiek z nadziei na polskiego kandydata do statuetki w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wałęsa. Człowiek z nadziei swoją międzynarodową premierę miał podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Do polskich kin film trafi już 4 października. Andrzej Wajda nominowany był do Oscara czterokrotnie: za Panny z Wilka, Ziemię obiecaną, Człowieka z żelaza oraz Katyń. W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości.

W filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei reżyser odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Po Człowieku z marmuru i Człowieku z żelaza film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. Wałęsa. Człowiek z nadziei to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. W filmie zobaczymy wybitnych polskich aktorów – w rolach głównych: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara za Pianistę, Paweł Edelman.

Wałęsa. Człowiek z nadziei
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Zdjęcia: Paweł Edelman
Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Kosiński
Produkcja: Akson Studio
Dystrybucja: ITI Cinema
W kinach od 4 października 2013 r.

Dodaj komentarz