• 2013-09-20

Paweł Kulczyński odsłania instalację pełną lamentu

Od 21 września w Starej Fabryce Drutu w Gliwicach będzie można oglądać wystawę Pawła Kulczyńskiego pt. Lament. Ekspozycja odbędzie się w ramach Projektu Metropolis.

Paweł Kulczyński, „Lament” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kulczyński, „Lament” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W gliwickiej Fabryce Drutu powstaje instalacja dźwiękowa, będąca jednocześnie artystycznym komentarzem do zachodzących w centrum miasta przemian modernizacyjnych. W ramach międzynarodowego projektu artystycznego A Place Where We Could Go realizowanego przez Fundację Imago Mundi i bytomskie CSW Kronika, artysta dźwiękowy Paweł Kulczyński przygotowuje pracę – rzeźbę akustyczną, bazującą częściowo na chóralnym utworze z okresu renesansu, Lamentacje Jeremiasza, angielskiego kompozytora Thomasa Tallisa.

Instalacja, złożona z pięciu gładkich rur-kolumn, o wysokości trzech metrów, ustawionych na planie okręgu, została zaaranżowana w hali produkcyjnej, której okna wychodzą na teren budowy trasy szybkiego ruchu w centrum Gliwic. W ten sposób częścią kompozycji automatycznie stają się dźwięki prac budowlanych, dochodzące z otoczenia budynku. Wykorzystane są również nagrania terenowe zrealizowane na terenie budowy gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, która łączy górnośląskie miasta. Dźwięki te podążają fragmentami za linią melodyczną i harmoniami kompozycji Tallisa. Dodatkowo włączone zostały nagrania chóru i elementy syntetyczne, tworząc razem bogatą i eklektyczną pod względem brzmieniowym całość.

Dla Pawła Kulczyńskiego jest to praca bardzo osobista, dotycząca jego rodzinnego miasta, w którym na skutek nietrafionych decyzji samorządowych w ścisłym centrum, wzdłuż parków miejskich, rzeki i kampusu studenckiego powstaje trasa szybkiego ruchu, dzieląca i rozrywająca przestrzeń publiczną. Stąd też dwuznaczny tytuł instalacji: Lament.

Paweł Kulczyński, Lament
Wernisaż: 21 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 października 2013 roku
Stara Fabryka Drutu
ul. Stanisława Duboisa 22
Gliwice

Dodaj komentarz