• 2013-09-20

Lalka Też Człowiek

Lalki teatralne z całego świata, uznane grupy specjalizujące się w teatrze lalek od 7 października gościć będą w Warszawie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek.

„Bacon" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bacon" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Lalka Też Człowiek istnieje od 2006 roku. Na stałe wpisał się do kalendarza teatralnych wydarzeń kulturalnych z roku na rok gromadząc coraz szerszą publiczność. Lalka Też Człowiek jest jedną z niewielu imprez z dziedziny lalkarstwa, która nie jest skierowana do dzieci, a do dorosłego widza. Organizatorzy jako główny cel stawiają sobie podkreślenie wagi lalkarstwa i animacji oraz ukazanie ich w kontekście innych obszarów sztuki, jako pełnoprawnej dziedziny. Łamią stereotypy łączące teatr lalek jedynie z najmłodszymi widzami, czego dowodzi bogaty jak co roku program. Także i tym razem obfituje on w interesujące spektakle, pokazy animacji filmowych, wystawy oraz warsztaty.

Teatr Pinokio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Pinokio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez 5 dni, podczas festiwalu Lalka Też Człowiek, będzie można zobaczyć przedstawienia grup lalkowych m.in. z Wielkiej Brytanii, czy Grecji. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy grupa teatralna Rouge28 Theatre z Londynu ze spektaklem inspirowanym japońską mitologią Urashima Taro. Wystąpi również zwycięzca ubiegłorocznej nagrody za kreatywność – warszawski teatr Malabar Hotel ze sztuką Bacon. W podroż w czasy dzieciństwa zabierze publiczność Walny-Teatr ze spektaklem Dziadek. Konrad Dworakowski i Teatr Pinokio z Łodzi, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza, zaprezentuje Balladyny i romanse wg powieści Ignacego Karpowicza. Festiwal zamknie spektakl greckiego teatru Merlin Puppet, Clown’s houses. W programie filmowym znajdą się pozycje nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz białoruskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAJOWKA 2013.

Już po raz ósmy w czasie festiwalu zostaną przyznane nagrody teatralne w kategoriach: Wyrażenie Życia Lalką (dla najlepszego aktora), Wyrażenie Lalką Teatru (za kreatywność), Grand Prix za Wyrażenie Teatru Lalką (dla najlepszego spektaklu festiwalu). Dodatkowo, swoje nagrody przyznają Jury Studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (Nagroda Stówa za Pointę), Unia Teatr Niemożliwy (Nagroda Cudnej Chwili) oraz Polski Ośrodek Lalkarski Polunima (Dyplom Honorowy). Także Publiczność przyzna swoją nagrodę, którą będzie Zaproszenie w Ciemno Zespołu na Najbliższą Edycję Festiwalu.

VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek
od 7 do 12 października 2013 roku
ul. Jazdów 1, Instytut Teatralny
Warszawa

Dodaj komentarz