Europa porwana na Wschód, czyli rusza Festiwal Integracje – Mediacje

1 października w Lublinie rozpocznie się Festiwal Integracje – Mediacje. Organizatorami są Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Lublina  i Warsztaty Kultury.

„Connected by the border”, Festiwal Integracje – Mediacje w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Connected by the border”, Festiwal Integracje – Mediacje w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lublin chce porwać Europę na Wschód, przypominając o wspólnocie korzeni cywilizacyjnych i odwołując się do solidarności społecznej, która jest jedną z fundamentalnych wartości europejskich. Dokonując tego porwania, Lublin zbliży Unię Europejską z Europą Wschodnią, ukaże jej wspaniałe tradycje duchowe i dzisiejszy wielki potencjał dla współpracy kulturalnej, rozładuje lęki i uprzedzenia zapieczętowane po obu stronach, odczaruje granicę rozdzielającą te dwa światy – i zaczaruje Zachód oryginalnymi wizjami artystycznymi.

Integracje tworzą przestrzeń do wymiany idei artystycznych partnerów ze Wschodu i Zachodu Europy, wymiany doświadczeń i warsztatu twórczego, wreszcie – do realizacji wspólnych projektów zarówno artystycznych jak i społeczno-kulturowych.

Integracje to poszukiwanie nowej formuły festiwalu, to prezentacje artystyczne, pokazy najlepszych praktyk oraz różnorodnych współczesnych kultur każdego z krajów Partnerstwa Wschodniego. Integracje zmierzają ku temu co w kulturze nowe, rozwojowe, korespondujące z przemianami współczesnego świata, a bardziej jeszcze wyprzedzające te przemiany.

Festiwal Integracje – Mediacje
Festiwal odbędzie się od 1 do 6 października 2013 roku
Lublin

Dodaj komentarz