• 2013-09-20

Filmy z Danutą Szaflarską w TR Warszawa

Od 27 do 30 września pod patronatem Telewizji Kino Polska w TR Warszawa potrwa przegląd filmów z Danutą Szaflarską.

Filmy z Danutą Szaflarską w TR Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy z Danutą Szaflarską w TR Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Debiutowała w Zakazanych piosenkach, najważniejsze role zagrała u Doroty Kędzierzawskiej, każdą następną potwierdza, że jest skarbem polskiego kina – zgodnie z tytułem komedii, w której wystąpiła tuż po wojnie. W ostatnich dniach września pod patronatem Telewizji Kino Polska w TR Warszawa odbędzie się przegląd filmów z Danutą Szaflarską.

W przygotowanym przez TR Warszawa cyklu pokazane zostaną cztery filmy z aktorką. W piątek 27 września o 19.00 będą to Zakazane piosenki (1946) – kinowy debiut Danuty Szaflarskiej i zarazem pierwszy polski powojenny film fabularny. O latach okupacji opowiada się tu poprzez tytułowe piosenki – śpiewane na ulicach Warszawy, tajnych kompletach i w powstańczych okopach; najbardziej ulotne narzędzie oporu. Po tym filmie za wzruszającą rolę młodej dziewczyny, zaangażowanej w zbrojne podziemie, aktorkę pokochała cała Polska.

W sobotę 28 września TR Warszawa zaprasza na Dwie godziny – drugi film w karierze Danuty Szaflarskiej, w którym na planie ponownie spotkała się ona z Jerzym Duszyńskim. Dla widzów byli wówczas ulubioną parą polskiego kina. Nakręcona w 1946 roku historia pierwszych powojennych dni padła ofiarą cenzury – premiera filmu odbyła się dopiero 11 lat później.

W niedzielę 29 września warto wybrać się na Skarb – pierwszą polską komedię po wojnie. Fabuła filmu nawiązuje do palącego problemu tamtych lat: para nowożeńców, kierowca autobusu Witek (Jerzy Duszyński) i ekspedientka Krysia (Danuta Szaflarska), w oczekiwaniu na własne lokum w odbudowującej się Warszawie trafia do mieszkania zaludnionego przez zbieraninę najróżniejszych typów. Co okaże się tytułowym skarbem, którego gorączkowo szukają współlokatorzy? Po 64 latach od premiery odpowiedź na to pytanie ma wciąż tak samo krzepiącą siłę.

Ostatnim filmem z cyklu jest Pożegnanie z Marią w reżyserii Filipa Zylbera, swobodna adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego. Danuta Szaflarska subtelnymi środkami gra tutaj Doktorową – uratowaną z getta starą kobietę, która po jakimś czasie decyduje się tam wrócić, wybierając śmierć z najbliższymi. Film otrzymał pięć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1993 roku: za debiut reżyserski, muzykę, scenografię, dźwięk i drugoplanową rolę kobiecą dla Danuty Szaflarskiej. Film zobaczymy w TR Warszawa w poniedziałek 30 września.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Początek projekcji o godzinie 19.00 w TR Warszawa (Marszałkowska 8). Patronem przeglądu jest Telewizja Kino Polska.

Przegląd filmów z Danutą Szaflarską
27-30 września 2013 r.
TR Warszawa
Warszawa

Dodaj komentarz