• 2013-09-19

Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy

Stowarzyszenie Warszawa w Europie zaprasza do oglądania wystawy Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy, która prezentowana jest na Placu Zamkowym w Warszawie od 16 września do 15 października.

„Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Stolica Polski zniszczona podczas II Wojny Światowej powstaje z ruin. Warszawa – miasto niepokonane odradza się z popiołów wojny, kolejne oddawane budynki zapewniają mieszkańcom nie tylko dach nad głową, ale i poczucie dumy. Miasto imponuje światu rozmachem i skalą prac projektowych oraz budowlanych. Bez względu na stosunek do ówczesnego systemu politycznego kraju, cała Polska uczestniczyła w warszawskiej odbudowie.

Obok symbolicznych inwestycji, takich jak rekonstrukcja Starego Miasta czy wzniesienie MDM-u, najważniejsze były nowe mieszkania. Jednego z głównych kapitałów intelektualnych oraz wykonawczych wskrzeszenia stolicy dostarczyła Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa kooperatywa społeczna, mająca świetne, przedwojenne tradycje taniego budownictwa dla niezamożnych. To jej przedstawiciele weszli do administracji miasta, Biura Odbudowy Stolicy, a były pion techniczny stał się najwszechstronniejszym wykonawcą inwestycji mieszkaniowych.

Blisko 2/3 warszawiaków mieszka obecnie w domach spółdzielczych, z których istotna część to spuścizna po WSM-ie. Spółdzielnie na Kole, Mokotowie, Okęciu, Woli, Bielanach – by wymienić te największe – to córki Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Opowieść o odbudowie Warszawy zaczyna się na przedwojennym Żoliborzu, gdzie powstał WSM. Organizatorzy zapraszają do prześledzenia historii powojennego wskrzeszenia stolicy w kontekście jego budowniczych: ich wielkości, ludzkich słabości, politycznych zawirowań oraz intelektualnej i materialnej spuścizny, z której korzystamy do dziś.

Wystawa Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy jest prezentowana w Warszawie na placu Zamkowym na wysokości wieży kościoła Św. Anny od 16 września do 15 października 2013 r.

Ekspozycja jest dwujęzyczna, teksty i opisy znajdujące się na wystawie zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy będzie dostępna w Internecie od dnia 16 września.

Ekspozycji towarzyszyć będzie bezpłatny folder, dystrybuowany z kieszeni umieszczonej na stelażu ekspozycji.

Wystawę organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Warszawa spółdzielcza – powojenne wskrzeszenie stolicy
Od 16 września do 15 października 2013 roku
Plac Zamkowy w Warszawie

Dodaj komentarz