• 2013-09-19

4. Se-ma-for Film Festival

Animatorzy Tima Burtona, Johnny Bravo we własnej osobie, ponad 200 animacji stop motion – to właśnie  będzie można zobaczyć od 9 października w Łodzi, podczas Se-ma-for Film Festivalu.

Kadr z filmu „Child Claire Butterflies” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Child Claire Butterflies” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pięciodniowe karnety można już nabyć w TickePro w cenie 35 zł. To niewiele za atrakcje, jakie zafundują widzom organizatorzy tego unikatowego wydarzenia. Se-ma-for Film Festival znajduje się w elitarnym gronie zaledwie kilku festiwali na świecie, które podejmują tematykę animacji poklatkowej – stop motion. A w tej Łódź i Polska byli i są specjalistami. Zakorzenieni w tradycji, z kultowym studiem Se-ma-for za plecami i Muzeum Animacji w tle, Se-ma-forianie przygotowali więc prawdziwą animacyjną ucztę.

Sama technika animacji dostarcza niebywałych wrażeń – materialność i namacalność małych aktorów, budowanych z rozmachem miast, które mieszczą się w dużym pokoju czy hiperrealistycznych rekwizytów w rozmiarze zapałki zapiera dech. Ta wizualna mieszanka połączona z faktem, że festiwalowe oko zwrócone będzie w tym roku na Francję i kraje francuskojęzyczne, składa dużą obietnicę potencjalnym uczestnikom projekcji i spotkań. A tu – będzie w czym wybierać. Można wyłowić kilka pereł animacji en français z setów dawnych i współczesnych Francji, Belgii i Kanady i francuskich części Afryki, wyselekcjonowanych przez specjalistów – m.in. festiwal Anima Belgia, który przez 30 lat uskładał prawdziwy skarbiec ze stop motion. Będą i pełne metraże – zarówno lekkie humoreski, jak i coś do zadumania w kinie. Swoje Jurorskie Rarytasy pokażą członkowie jury, wśród których goście z Pixara i National Film Board of Canada. Będzie można sprawdzić, czy wydali dobry werdykt, uczestnicząc w prawie 10-ciu godzinach pokazów Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop i Konkursu na Najlepszą Polską Animację.

Wśród informacji najważniejszych z ważnych trzeba podać, że kto ma dzieci – powinien zabrać je ze sobą. Żeby mogły wziąć udział w całkowicie bezpłatnym Junior Se-ma-for Film Festivalu. Tu barwne pełne metraże francuskiego mistrza Michela Ocelota, Serialowe Pocztówki z całego świata czy to, przy czym mamie i tacie zakręci się łezka w oku. Do tego codzienne warsztaty – każdy z innej techniki animacji.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Łódzkim Domu Kultury oraz Se-ma-for Muzeum Animacji.

Se-ma-for Film Festival
9-13 października 2013 r.
Łódź

Dodaj komentarz