• 2013-09-19

Provisorium zaadaptował Dukaja

22 września Teatr Provisorium w Lublinie zaprasza widzów w podróż do fascynującego świata Lodu Jacka Dukaja. Spektakl na podstawie powieści wyreżyserowany został przez Janusza Opryńskiego.

„Lód", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Lód", plakat (źródło: mat. prasowe)

Powieść Jacka Dukaja Lód jest fascynującą prozą, skrzącą się od błyskotliwych dialogów gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkaną myślą Tadeusza Kotarbińskiego by przeszłość odmienić, tak opowiadając widzom nową Historię.

Jest 1924 rok. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa: liedniaków – tych, którzy są za zamrożeniem, i ottiepielników – tych, którzy chcą odmrozić świat. I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy, by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Widzowie pojadą wraz bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód i wysłuchując wiele wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych.

Teatr Provisorium jest jednym z najważniejszych teatrów alternatywnych wywodzących się z nurtu kultury studenckiej w Polsce. Istniejący od 1972 teatr należy do nielicznego grona powstałych w tym okresie teatrów, które przetrwały do dziś. Od 1976 roku teatr funkcjonuje nieprzerwanie, ale jego skład wielokrotnie się zmieniał – dziś tworzą go Janusz Opryński i Jacek Brzeziński. Za powstały w 1991 roku spektakl Z nieba, przez świat, do samych piekieł Teatr otrzymał po raz pierwszy Fringe First na Festiwalu w Edynburgu. W roku 1996, przy okazji realizacji spektaklu Koniec wieku Teatr Provisorium nawiązał współpracę z Kompanią Teatr. Wielki sukces przyniosła kolejna realizacja – Ferdydurke. Współpraca obu teatrów dała nadzwyczaj ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej a Ferdydurke uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami, do najbardziej prestiżowych należą: Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska i wieloma innymi.

Spektakl na podst. powieści Jacka Dukaja Lód:
adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel, Anastazja Bernad

Premiera: 22 września 2013 r., godz. 19.00
ul. Peowiaków 12, Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz