Filip Springer w rozmowie o Hansenach

BWA Tarnów 24 września zaprasza na spotkanie z Filipem Springerem, promocję książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach oraz prezentację dorobku Hansenów. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Górowska i Miłosz Onak.

Filip Springer „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Filip Springer „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zaczyn Filipa Springera to błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u.

On – syn Rosjanki i Norwega, Polak z wyboru, dzieciństwo spędza w Wilnie, a ostatni rok wojny w AK-owskiej partyzantce. Po wojnie studiuje architekturę, na stypendium w Paryżu trafia do pracowni Jeannereta i Légera. Mimo propozycji pozostania na Zachodzie wraca odbudowywać Polskę, pracuje jako architekt, uczy na warszawskiej ASP i tworzy koncepcję Formy Otwartej – ważną dla kolejnych pokoleń artystów. Idealista nieznoszący słowa krytyki.

Ona – świetna architektka twardo stąpająca po ziemi, wciela w życie jego szalone idee. Wspólnie zrealizowali kilka śmiałych projektów: klasyczne już dla architektów i historyków sztuki Osiedle Słowackiego w Lublinie i obrosłe mitami warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski. Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu, gdzie teoria Hansenów stała się rzeczywistością i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły tutaj sprawdziły się nie najlepiej.

Zaczyn to opowieść o niezwykłych ludzkich losach, o odważnej architekturze, o polskiej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych.

Książka ukazała się we wspólnej serii wydawnictwa Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zatytułowanej mówi muzeum.

Poza wydaniem reporterskiej książki Filipa Springera, projektom i ideom Hansenów poświęcone są także inne działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a zwłaszcza rozpoczęty w 2013 roku projekt badawczy prowadzony we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie MACBA i Szkołą Architektury w Bergen. W jego ramach w dniach od 6 do 7 czerwca 2013 w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja Oskar Hansen – otwieranie modernizmu.

Spotkanie z Springerem wokół książki Zaczyn odbędzie się również 26 września w łódzkiej klubokawiarni Owoce i Warzywa. Poprowadzi je Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

Filip Springer – spotkanie, promocja książki Zaczyn i rozmowa o Hansenach
24 września 2013 roku, godz. 17.00
Pałacyk Strzelecki w Tarnowie

26 września 2013 roku, godz. 18.00
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa w Łodzi

Dodaj komentarz